Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć obserwowanych przez dyrektora przedszkola
Data: 18.05. 2021
Grupa: 5-6-latki – Biedronki
Temat kompleksowy: Moja rodzina.
Temat dnia: Moja kochana mama.
Opracowanie i prowadzenie:
Cele ogólne:
Rozwijanie kompetencji matematycznych w zakresie orientacji przestrzennej w odniesieniu do schematu własnego ciała, przeliczania i stosowania liczebników głównych i porządkowych w zakresie 10
Rozwijanie kompetencji cyfrowych w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami
Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej (dostrzegania symetrii w osi pionowej)
Kształcenie umiejętności programistycznych poprzez kodowanie i dekodowanie informacji: instrukcja słowna, tworzenie kodu za pomocą symboli ruchu, przestrzeganie ustalonych reguł (sudoku), dostrzegania symetrii
Rozwijanie kompetencji miękkich – kształcenie logicznego, algorytmicznego myślenia
Wzmacnianie relacji rodzinnych
Cele operacyjne:
dokończy zdanie według własnego pomysłu
wyrazi szacunek do mamy poprzez wypowiedź słowną na jej temat
ułoży wzór na podstawie podanej instrukcji słownej
prawidłowo posłuży się liczebnikami głównymi i porządkowymi podczas liczenia w zakresie 10; prawidłowo przelicza w zakresie 10
dokończy obrazek na zasadzie symetrii
określi kierunki w przestrzeni względem siebie: w lewo, w prawo
utworzy kod za pomocą symboli ruchu – strzałek kierunkowych
przestrzega ustalonych zasad gry (sudoku)
przełoży zauważoną regularność graficzną na obraz ruchowo-rytmiczny
korzysta z nowoczesnych technologii – tablicy interaktywnej, funkcji aplikacji internetowych: interaktywnej maty do kodowania, Genially
aktywnie uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej w formule fitness z elementami skoku, skłonu, biegu
zakomunikuje werbalnie i/lub niewerbalnie potrzebę ruchu
przedstawi swoje emocje poprzez charakterystyczne dla dziecka formy wyrazu: ruch, mimikę, śpiew
przestrzega zasad funkcjonowania w grupie przedszkolnej podczas wykonywania wspólnych zadań i zabaw
wyrazi szacunek wobec innych osób poprzez wspólną zabawę
wyrazi swój szacunek i przywiązanie do członków rodziny – mamy
używa zwrotów grzecznościowych adekwatnych do sytuacji podczas wspólnych zadań i zabaw
zna i przestrzega podstawowych zasad komunikowania się – czekania na swoja kolej podczas zabawy i wypowiadania się
nazwie kolory w języku angielskim
Metody i formy pracy:
słowne ( objaśnienie, rozmowa kierowana, instrukcja)
czynne (zadaniowa, zabawy interaktywne)
oglądowe (obserwacja, pokaz)
Obszary realizacji podstawy programowej:
I: 4, 5, II: 4,8 III: 1, 2, 4, 5, 8, 9 IV: 14,15, 19, 21
Formy organizacyjne:
zbiorowa, indywidualna jednolita, zróżnicowana
Przebieg zajęć:
I
„Moja mama jest jak…” – twórcza zabawa językowa.
II
„Prezent dla mamy” – interaktywna zabawa z el. kodowania (symetria, dekodowanie instrukcji słownej)
„Zdejmujemy zbroję” – zabawa muzyczno-ruchowa.
„Kwiaty dla mamy” – interaktywne sudoku.
„Serca dla mamy” – interaktywna zabawa z el. kodowania (rytmy)
„Ruchome serca” – zabawa ruchowo-rytmiczna z el. kodowania (przekładanie obrazu graficznego na ruchowo-rytmiczny)
„Dziękowanka dla mamy” – zabawa rytmiczno-muzyczno-naśladowcza ze skokami, wymachiwaniem rąk, klaskaniem i automasażykiem.
III
Aktywna ewaluacja zajęć – „Ruchome serce” (modyfikacja „Ruchomej tarczy ...