Dodaj publikację
Autor
Edyta Roszkowska -Kożuszek
Data publikacji
2021-12-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji historii w klasie 8 dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim Temat : Przemiany spoleczne i kulturowe w drugiej połowie XX wieku .
 Pobierz (docx, 19,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI kl. 8 , przedmiot HISTORIA

Miejsce przeprowadzenia : SOSW Chojna

Prowadzący : Edyta Roszkowska –Kożuszek

TEMAT : PRZEMIANY SPOŁECZNE I KULTUROWE w drugiej połowie XX wieku .

Odniesienie do podstawy programowej : XXXVI. I3

CELE LEKCJI :

Uczeń :

- wyjaśnia terminy : rewolucja , rewolucja obyczajowa , pacyfizm , feminizm , segregacja rasowa ,

- określa początek powojennej rewolucji naukowo-technicznej

- sytuuje rok 1964-zniesienie segregacji rasowej w USA , w ramach chronologicznych ( wiek, połowa)

- przedstawia przyczyny przemian społecznych i kulturowych w II poł XX w.

- omawia gł. Cechy rewolucji obyczajowej i jej skutki

- wyjaśnia terminy : WOODSTOCK , rewolucja seksualna

- wymienia przykłady zespołów rockowych , wokalistów którzy mieli wpływ na kształtowanie się kultury młodzieżowej lat60. I 70.

METODY :

- elementy wykładu ,

- rozmowa nauczająca

- praca z tekstem źródłowym

- praca z tekstem podręcznika

- praca z tekstem ilustracyjnym

-prezentacja

FORMY PRACY :

-indywidualna , grupowa , zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :

- podręcznik WCZORAJ I DZIŚ 8 ( s.148-153)

- karty pracy ( przygotowane przez nauczyciela ),

- encyklopedia , słownik terminów historycznych

- mapa polityczna świata

- komputer , rzutnik , internet ,

- stacjonarny aparat telefoniczny ( popularny w l. 70-90tych)

- walkman , kasety magnetofonowe z muzyką popularną w l.60-70tych

-kaseta VHS

PRZEBIEG LEKCJI :

Sprawy organizacyjno –porządkowe

Faza realizacyjna :

Dyżurny uczeń rozdaje wszystkim karty pracy

Nauczyciel :

Szybki rozwój środków masowego przekazu , głównie telewizji , który prowadzi do tego , że duże grupy ludzi mają łatwy dostęp do informacji , rozrywki - ten rozwój który narodził się w wyniku rewolucji naukowo - technicznej miał swój początek około 20 lat po II wojnie światowej , czyli określmy od kiedy :

- uczniowie w pkt. Karty pracy wpisują rok zakończenia wojny , dodają 20 . Otrzymany wynik :

1965 r. umiejscawiają w ramach chronologicznych : wiek i jego połowa –np. jeden uczeń dokonuje obliczeń na tablicy pozostali wpisują do karty pracy

Nauczyciel zwraca się z pytaniem do uczniów :

Co to takiego rewolucja ? Czy potrafimy powiedzieć własnymi słowami ?

Jeśli uczniowie mają trudność z odpowiedzią nauczyciel proponuje wykorzystanie encyklopedii , słownika : uczniowie w grupach po kilka osób szukają wyjaśnienia hasła . Czytają głośno ( przedstawiciel grupy ) po czym wybrane ( najbardziej zrozumiałe ) zapisują w karcie pracy

Np. taką definicję :

REWOLUCJA –

Znaczenie słowa – z łaciny REVOLUTIO to przewrót czyli znacząca zmiana , która zazwyczaj zachodzi w stosunkowo krótkim czasie

Rewolucyjne zmiany kulturowe i społeczne swój początek mają w Ameryce Północnej ( gdzie nie było działań wojennych ) i Europie Zachodniej ( która przechodziła w tym okresie swój intensywny rozwój ) Pokażmy na mapie te obszary . Jeden z uczniów podchodzi do mapy i wykonuje polecenie

( jeśli nie ma chętnych nauczyciel może wskazać lub wyznaczyć ucznia w wyniku losowania np.szczęśliwy numerek )

Nauczyciel:

Młodzi ludzie , pokolenie , które urodziło się po II wojnie chce żyć bez barier , ograniczeń ...