Dodaj publikację
Autor
Adam Prusakiewicz
Data publikacji
2022-05-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
12

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

konspekt - lekcja otwarta z doradcą metodycznym historia - Polska w XIII wieku
 Pobierz (doc, 22,0 KB)

Podgląd treści


ZAJĘCIA Z HISTORII – LEKCJA OTWARTA 12.05.2022r.
Szkoła Podstawowa w klasa 5 a

Nauczyciel: Adam P

Temat: Polska w XIII wieku.
Czas trwania zajęć: 45 minut

Cel ogólny: uczeń (wie, zna, rozumie)
Uczeń zna:
- postać: Henryka Brodatego,
- podstawowe założenia lokacji na prawie niemieckim,
- znaczenie poznanych pojęć: czynsz, wolnizna, kolonizacja niemiecka, prawo składu, gospodarka towarowo - pieniężna
- przyczyny rozwoju gospodarczego ziem polskich w XII-XIII w.

Cele operacyjne: uczeń potrafi

- scharakteryzować rozwój cywilizacyjny Śląska i ziemi lubuskiej w XIII w.,
- przedstawić politykę Henryka Brodatego,
- określić ramy czasowe kolonizacji niemieckiej,
- wskazać na mapie obszary objęte kolonizacją niemiecką,
- przedstawić skutki kolonizacji niemieckiej,
- wskazać szanse i zagrożenia dla Polski i Polaków wynikające z pojawienia się dużej grupy ludności obcej językowo i kulturowo,
- wyjaśnić, jak doszło do powstania gospodarki towarowo-pieniężnej na ziemiach polskich,
- dostrzec związki między rozwojem ruchu osadniczego, a ożywieniem gospodarczym,
- przedstawić sytuację gospodarczą miast i wsi w XIII w.,
- wymienić towary sprzedawane przez mieszkańców Polski, a także sprowadzane do Polski ze Wschodu i z Zachodu.

W czasie lekcji uczeń będzie doskonalił umiejętności:

- współdziałania w grupie
- rozumowania w kategoriach historycznych (przyczyna - skutek)
- czytania mapy, schematu
- rozwiązywania problemów w sposób twórczy
- poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł
- skutecznego komunikowania się w różnych sytuacjach

Metody nauczania:
- pogadanka
- praca z mapą
- praca z wykresem, schematem
- praca z ilustracją

Środki dydaktyczne:
- laptop
- telewizor multimedialny
- mapa – Polska w XIII
- schemat gospodarki towarowo – pieniężnej
- podręcznik oraz zeszyt ćwiczeń

Forma pracy:
- indywidualna
- w grupach

Przebieg lekcji:

1. Wprowadzenie

- Sprawdzenie listy obecności oraz poruszenie spraw organizacyjnych.
- Podanie i wyjaśnienie tematu lekcji.

2. Rozwinięcie
- Nauczyciel zapoznaje uczniów z głównymi zagadnieniami i celami lekcji.
Prowadzący wraz z uczniami przypomina krótko zagadnienia związane z testamentem Bolesława Krzywoustego i sytuacji Polski w XII wieku.
Uczniowie otrzymują mapę – Polska w XIII wieku i odpowiadają na postawione pytania.
W czasie pogadanki nauczyciel charakteryzuje okres rządów Henryka Brodatego i sytuację w Polsce w XIII wieku. Charakteryzuje rodzaj osadnictwa w Polsce i rolę osadników przybyłych z Niemiec. Wyjaśnia czym była kolonizacja i na czym polegała wolnizna, opłata czynszu. Nawiązuje do średniowiecznego charakteru miasta Krakowa i do jego lokacji z roku 1257, dokonanej na prawie niemieckim (magdeburskim).
W dalszej części lekcji nauczyciel wyjaśnia jakie były skutki kolonizacji niemieckiej:
(m.in. wymienia osiągnięcia zachodniego rolnictwa : nawożenie pól, hodowla zwierząt, stosowanie nowoczesnych narzędzia – np. pługu). Tłumaczy zjawisko przyrostu naturalnego i czym było ono uwarunkowane.
Poruszony zostaje problem wielonarodowości i podłoże konfliktów polsko – niemieckich, które wybuchały po przybyciu kolonizatorów do kraju.
Kluczowym punktem ...