Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH
Prowadząca: Czyszczoń Ewa
Data: 29.10.2021r.
Godzina: lekcja 2 – 8:20-09:05
Rodzaj zajęć: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.
Klasa: I – III „U”
Temat: „Bawimy się paluszkami”
Cel ogólny: Usprawnianie motoryki rąk oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej
Cele operacyjne:
Uczeń: - wykonuje zadania zgodnie z poleceniem
- rozumie polecenia nauczyciela;
Zastosowane metody dydaktyczne: podające, eksponujące, praktyczne
Zastosowane elementy metod terapii pedagogicznej: kinezjologia edukacyjna
Forma terapii: indywidualna
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
Ćwiczenie
Cel ćwiczenia
Przebieg ćwiczenia
Pomoce
Zapoznanie się
Budowanie więzi między uczniem a nauczycielem
Wytworzenie odpowiedniej atmosfery.
Przywitanie się z uczniem.
Kolorowe łapki
Tu paluszek
Ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała, ćwiczenie koncentracji uwagi
Próby zapamiętania rymowanki i pokazywanie wskazanych elementów ciała: „Tu paluszek tu paluszek a pośrodku jest mój brzuszek, tutaj rączka a tu druga a tu oczko sobie mruga, tutaj buźka i ząbeczki tu wpadają cukiereczki”…
”Tu paluszek” -Piosenki dla dzieci bajubaju.tv muzyka dla dzieci.
Zajęcia właściwe:
Ćwiczenie
Cel ćwiczenia
Przebieg ćwiczenia
Pomoce
Leniwa Ósemka
Usprawnianie koordynacji ręka -oko
Samodzielne kreślenie ósemki ręką po planszy wiszącej na wysokości wzroku
Plansza z leniwą ósemką
„Zamykamy, otwieramy ”
świadome wyrabianie kontroli nad ruchami dłoni ,
Zaciskanie dłoni , otwieranie dłoni, ślimaczki idą na spacer, gniecenie poduszki sensoryczne
Poduszka sensoryczna.
„paluszkowa rodzinka”
-ćwiczenie precyzyjnych ruchów palców; rozgrzewka palców
Witanie się kolejnych palców „Ten pierwszy to dziadziuś, obok babunia, największy to dziadziuś a obok babunia a to ja dziecina mała a to moja rączka cała”
Wierszyk. Podkład muzyczny
„Ziarno do ziarna”
Usprawnianie ręki- motoryki małej
Oddzielenie drobnych elementów: grochu od fasoli
Groch
fasola-
„Korale”
Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
praksji
Nawlekanie koralików na sznurek.
Korale do nawlekania
Zajęcia końcowe:
Ćwiczenie
Cel ćwiczenia
Przebieg ćwiczenia
Pomoce
„Myśliciel”
Ćwiczenie odprężające
Ćwiczenie odprężające– dziecko palcami obu rąk chwyta brzegi małżowin usznych. Masuje jednocześnie obydwoje uszu rozwijając małżowinę uszną zaczynając od góry kończąc na dolnych płatkach. Wykonuje to ćwiczenie kilka razy, na koniec rozciąga ucho we wszystkich kierunkach.