Dodaj publikację
Autor
Piotr Nogalski
Data publikacji
2022-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
1

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat zajęć: ,,Układy sterowania elektrycznego z wykorzystaniem sterowników PLC". Cel ogólny: • zdobycie wiadomości i umiejętności w zakresie budowy układów sterowania elektrycznego z wykorzystaniem sterowników PLC.
 Pobierz (doc, 89,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć lekcyjnych
Przedmiot: ………………………………………………………………………………………
Czas trwania zajęć: 1x 60
Liczba uczestników zajęć: …… osób
Temat zajęć: ,,Układy sterowania elektrycznego z wykorzystaniem sterowników PLC".
Cel ogólny:
• zdobycie wiadomości i umiejętności w zakresie budowy układów sterowania elektrycznego z wykorzystaniem sterowników PLC.
Cele operacyjne :
• uczestnicy zajęć uczą się spoglądać i analizować problem z wielu punktów widzenia,
• starają się lepiej formułować myśli, aby przekazane przez nich treści były zrozumiałe,
• dzielą temat na elementy składowe, szukają argumentów, tworzą hipotezy.
Cele szczegółowe:
• zdefiniowanie przeznaczenia sterowników PLC,
• umiejętność opisywania budowy dowolnego sterownika PLC,
• poznanie podziału sterowników PLC ze względu na budowę i zastosowanie,
• umiejętność odczytywania i podawania parametrów urządzeń mechatronicznych,
• poznanie zasad doboru sterownika PLC do różnych zastosowań,
• zastosowanie informacji w praktyce,
• poznanie zasady bezpiecznego użytkowania sterowników PLC
• prezentacja efektów wykonanej pracy.
Kształtowane kompetencje:
• komunikacji,
• współpracy,
• współdzielenia się wiedzą i umiejętnościami,
• przetwarzania informacji,
• zastosowania informacji, wiedzy teoretycznej w praktyce,
• rozwijania aktywności umysłowej.
Po zakończeniu zajęć uczestnicy powinni:
• postrzegać PLC (programowalny sterownik logiczny) jako przedmiot z wielu punktów widzenia ( budowa, zastosowanie, klasyfikacja, zalety i wady konstrukcyjne, bezpieczeństwa użytkowania),
• zwrócić uwagę na prawidłowość i precyzowanie wypowiedzi,
• umieć tworzyć hipotezy i je udowadniać,
• poszukiwać argumentów potwierdzających słuszność wypowiedzi,
• kształtować umiejętność wystąpień publicznych w klasie,
• kształtować umiejętność opanowania stresu i przezwyciężania słabych stron.
Metody nauczania i uczenia się, formy pracy:
• ćwiczenie przedmiotowe z wykorzystaniem metody gry dydaktycznej ,,Kostka".
(,,Kostka” jest to metoda nauczania umożliwiająca postrzeganie tematu z wielu punktów widzenia. W metodzie tej stosujemy symbol kostki do gry, która po bokach zamiast liczb ma polecenia. Mówią one, w jaki sposób uczestnik zadania
ma przemyśleć temat. Metodę można wykorzystać w fazie utrwalenia zdobytej wiedzy
i umiejętności).
• giełda pomysłów,
• praca zespołowa,
• praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:
• tablica, zeszyt, przybory do pisania
• większa kostka (np. wykonana z twardego papieru z napisami)
• źródło poszukiwania informacji ( np.: komputer lub tablet, z dostępem do Internetu,
e - book, książka papierowa, notatki własne ).
Przebieg zajęć:
Uczniowie przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych uzupełniają tabelę diagnozującą poziom wiedzy na temat znajomości sterowników PLC.
1) Nauczyciel przygotowuje kostkę do gry, której ściany oznacza
w następujący sposób:
• Opisz – Jak to wygląda? Patrz na przedmiot (propozycję) z bliska i opisz go.
• Porównaj, skonfrontuj – Do czego jest podobny, a od czego się różni?
• Łącz – O czym myślisz, kiedy patrzysz na tę rzecz? Co wówczas wspominasz?
Co przypomina Ci ta rzecz? Mogą to być wrażenia, przeżycia, rzeczy.
• Analizuj – Z czego to się składa, z czego jest zrobione?
• Stosuj – Jak można to wykorzystać? Do czego służy, co mógłbyś/mogłabyś
z ...