Dodaj publikację
Autor
Anna Baranowska
Data publikacji
2022-08-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
14

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji chemii dla klasy VII: O przewadze zlewki nad szklanką i łapy nad klamerką - szkło i sprzęt laboratoryjny. Celem jest zapoznanie uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, szkłem i sprzętem laboratoryjnych, piktogramami.
 Pobierz (pdf, 657,5 KB)

Podgląd treści

Anna Baranowska, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Lipnie

Scenariusz lekcji chemii dla klasy VII.

Temat: O przewadze zlewki nad szklanką i łapy nad klamerką - szkło i sprzęt

laboratoryjny.

Cele lekcji:

Uczeń zna:

- zasady bezpiecznej pracy na lekcjach chemii;

- regulamin pracowni chemicznej;

Uczeń potrafi:

- nazwać szkło i sprzęt laboratoryjny;

- nazwać piktogramy;

- wyszukiwać informacje z kart charakterystyki substancji.

Metody dydaktyczne:

- słowna - pogadanka;

- film;

- pokaz.

Środki dydaktyczne:

Szkoło i sprzęt laboratoryjny, regulamin pracowni, karty charakterystyk, plansze

przedstawiające piktogramy, materiały interaktywne, prezentacja multimedialna, film

Przebieg lekcji:

Faza przygotowawcza:

Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć.

Nauczyciel zapoznaje uczniów kartami charakterystyk substancji, które znajdują się

w pracowni.

Faza realizacyjna:

1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty charakterystyk substancji. Uczniowie znajdują w nich

odpowiedzi na pytania:

- czy dana substancja jest żrąca? łatwopalna?

- jakie są środki pierwszej pomocy?

- jak należy zachowywać się w pracowni chemicznej?

2. Uczniowie podają swoje propozycje, zapisują pomysły na tablicy dotyczące

bezpieczeństwa w czasie pracy na lekcjach chemii.

3. Nauczyciel zapoznaje uczniów z Regulaminem pracowni chemicznej. Każdy z uczniów
otrzymuje swój regulamin i wkleja go do zeszytu oraz podpisuje.

W pracowni uczniowie mogą przebywać

wyłącznie
w obecności nauczyciela.

niebezpiecznych substancji należy zbierać do
pojemników przeznaczonych do tego celu.
Nie można pozostawiać otwartych butelek,
gdyż może to doprowadzić do zamiany
korków i do zanieczyszczenia odczynników.

W sali należy zająć stałe miejsce oraz

Żadnych substancji z pracowni nie wolno

stosować się do poleceń nauczyciela.

wynosić.

Stół laboratoryjny powinien być czysty.

Resztki niezużytych substancji oddajemy

Brudne naczynia należy jak najszybciej
umyć. W celu ochrony należy nosić fartuch i
okulary ochronne.

Wszystkie doświadczenia wykonuje się

zgodnie
z instrukcją i tylko za zgodą nauczyciela.

Na stole powinny znajdować się jedynie te

przybory, które są niezbędne do pracy.

Należy zgłosić każde uszkodzenie sprzętu

lub przyrządu.

Nie wolno wyrzucać do kosza lub zlewu

resztek niezużytych odczynników, rozbitego
szkła laboratoryjnego. Resztki


nauczycielowi.

Po zakończeniu ćwiczeń pozostawiamy

porządek na stanowisku pracy.

Każdy uczeń powinien wiedzieć, gdzie w

pracowni znajdują się: zestaw pierwszej
pomocy i sprzęt gaśniczy.

W razie wypadku należy niezwłocznie

zgłosić się do nauczyciela i podać
okoliczności zajścia.

Każdego ucznia obowiązują:

oszczędność
w używaniu odczynników oraz znajomość
przepisów BHP.

……………………………………….

Nauczyciel włącza film, będący podsumowaniem bezpiecznej pracy na lekcjach chemii:

https://www.youtube.com/watch?v=BRDApYgvDqQ (LAB RULES - Parodia Dua Lipa

"New Rules").

4. Nauczyciel pokazuje uczniom sprzęt i szkło laboratoryjne, jednocześnie omawia ich

zastosowanie.

Przedstawia też uczniom prezentację multimedialną ze zdjęciami pracowni alchemika

https://pl ...