Dodaj publikację
Autor
Renata Ułamek
Data publikacji
2022-11-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
45

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja matematyki w klasie 8
 Pobierz (pdf, 289,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VIII z wykorzystaniem tablicy

interaktywnej i matematycznych stron www.

Temat: Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa w zadaniach praktycznych.

Prowadzący: Renata Ułamek

Cele zajęć:

Uczeń:

1. zna i stosuje w sytuacjach praktycznych twierdzenie Pitagorasa,

2. wyłącza liczbę przed znak pierwiastka i włącza liczbę pod znak pierwiastka;,

3. oblicza wartości pierwiastków kwadratowych,

4. czyta ze zrozumieniem zadania tekstowe,

5. wykonuje wstępne czynności ułatwiające rozwiązanie zadania, w tym rysunek
pomocniczy ,

6. dostrzega zależności między podanymi informacjami,

7. dzieli rozwiązanie zadania na etapy, stosując własne, poprawne, wygodne dla
niego strategie rozwiązania,

8. korzysta z własności kątów i przekątnych w prostokątach, równoległobokach,
rombach i trapezach

Cele:

Uczeń

 uczeń zna i stosuje Twierdzenie Pitagorasa

 uczeń zna nazwy boków trójkąta prostokątnego,

 wskazuje przyprostokątne i przeciwprostokątną trójkąta prostokątnego,

 stosuje twierdzenie Pitagorasa w zadaniach z treścią,

 potrafi wyciągnąć wnioski na podstawie danych,

 rozwija swoją spostrzegawczość,

 aktywnie pracuje na lekcji

Metody nauczania:

Pogadanka, metoda problemowa, pokaz, ćwiczenia

Środki dydaktyczne: podręcznik „Matematyka”, komputer,

strona matzoo.pl (tw. Pitagorasa, trójkąt prostokątny)

Strona LearningApps – Twierdzenie Pitagorasa Milionerzy

Formy pracy:

Grupowa, indywidualna

PRZEBIEG LEKCJI:

I.
II.

Czynności organizacyjne -Sprawdzenie obecności.
II. Zajęcia właściwe

1.Przypomnienie wiadomości z ostatnich lekcji:
Pytania:
Jakie twierdzenie poznaliście na ostatniej lekcji?
Do jakich trójkątów odnosi się Twierdzenie Pitagorasa?
Jaki trójkąt nazywamy prostokątnym?
Jak nazywamy boki w trójkącie prostokątnym?
Podaj Twierdzenie Pitagorasa?

2. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
3. Zapisanie tematu lekcji.


Otwarcie strony
https://www.matzoo.pl/klasa8/twierdzenie-pitagorasa_71_441

Uczniowie pracując w grupach rozwiązuję zadania utrwalające
obliczanie długości nieznanego boku w trójkącie prostokątnym.

5. Podział klasy na grupy:
I grupa rozwiązuje i przedstawia zadanie:

Czy parasol o długości 71 cm zmieści się na dnie walizki o wymiarach
wewnętrznych 40 cm × 55 cm?
II grupa rozwiązuje i przedstawia zadanie:
Rafał skonstruował latawiec w kształcie deltoidu. Wykorzystał dwie
listewki o długościach 30 cm i 56 cm. Krótszą z nich przymocował w
odległości 20 cm od 3 jednego z końców dłuższej listewki. Na koniec
postanowił wzmocnić brzeg latawca taśmą. Jak długą taśmę musi
przygotować?
III grupa rozwiązuje i przedstawia zadanie :
W trójkącie prostokątnym wysokość opuszczona z wierzchołka kąta
prostego jest równa 12 cm i dzieli przeciwprostokątną na odcinki
długości 9 cm i 16 cm. Oblicz obwód tego trójkąta.

III. Podsumowanie i ocena pracy uczniów
IV. Zadanie i omówienie pracy domowej

Zadanie 1 Drzwi mają szerokość 90 cm i wysokość 2 m. Czy można
przez nie przenieść długą prostokątną płytę sklejki o podanej
szerokości? a) 210 cm b) 220 cm ...