Dodaj publikację
Autor
Joanna Latoszek
Data publikacji
2022-11-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
19

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji w klasie VIII Strefy krajobrazowe na świecie Prezentacja do tematu i inne materiały https://zskonopiska.pl/erasmus/ka1/2336-lekcje-geografii.html
 Pobierz (pdf, 1008,5 KB)

Podgląd treści

Joanna Latoszek

07.12.2021

Konspekt lekcji w klasie VIII B

Strefy krajobrazowe na świecie.

CELE
A
- uczeo zna strefy krajobrazowe ziemi
- uczeo zna strefy klimatyczne na kuli ziemskiej
- uczeo zna roślinnośd oraz zwierzęta poszczególnych stref krajobrazowych

B
- uczeo rozumie współzależności między klimatem a roślinnością

C
- uczeo potrafi wskazad na mapie świata strefy roślinne: pustynię lodową, tundrę, tajgę, las
liściasty, step, roślinnośd śródziemnomorską, pustynię gorącą, sawannę, wilgotny las
równikowy

D
- uczeo omawia warunki życia człowieka w poszczególnych strefach krajobrazowych

E
- uczeo jest przekonany, że istnieje ogromna potrzeba ochrony naturalnej roślinności oraz
świata zwierzęcego w poszczególnych strefach krajobrazowych

METODY
Praca techniczna, pogadanka, opis wyjaśniający, praca z mapą, prezentacja multimedialna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
9 kolorowych kółek o średnicy 10-15cm, obrazki (załącznik), klej, nożyczki, mapa ścienna,
prezentacja multimedialna (załącznik)

TYP LEKCJI
Utrwalenie wiadomości o strefach krajobrazowych świata

FORMY ORGANIZACJI PRACY
Praca zbiorowa

PRZEBIEG LEKCJI

1. Powitanie i sprawdzenie obecności
2. Przedstawienie tematu lekcji: „Strefy krajobrazowe na świecie”
3.

Czynności ucznia

Czynności nauczyciela

Środki

Uwagi

Nauczyciel
przygotowuje
prezentację
multimedialną.
Nauczyciel wyświetla
prezentację i omawia
każdą ze stref
krajobrazowych,
zaczynając od
wilgotnych lasów
równikowych. Zadaje
uczniom pytania
dotyczące
poszczególnych stref.

dydaktyczne
Prezentacja
multimedialna

Prezentacja
multimedialna,
kolorowe
kółka, wycięte
obrazki

W trakcie
wykonywania
pracy
uczniowie
rozmawiają z
nauczycielem,
odpowiadają
na pytania,
oraz sami
zadają
pytania.

Uczniowie przygotowują
kółka oraz rozcinają
wydrukowane wcześniej
małe obrazki (załącznik)
Uczniowie na kółku
wpisują nazwę strefy
krajobrazowej i
odpowiadającą jej strefę
klimatyczną, np. wilgotne
lasy równikowe – strefa
równikowa Następnie
wybierają spośród małych
obrazków te które pasują
do strefy wilgotnych
lasów równikowych
(krajobraz lasów
równikowych,
klimatogram klimatu
równikowego, koliber,
jaguar, motyl, helikonia,
dom na palach).
Te same czynności
wykonują z każdą strefą
krajobrazową (9 stref – 9
kółek). Po wykonaniu
dwóch pierwszych kółek
(las równikowy i sawanna)
sklejają ze sobą połówki
kółek. Do kółka z sawanną
doklejają kółko z pustynią
gorącą itd. Na koniec
sklejają ze sobą pustynię
lodową z lasem
równikowym. W efekcie
powstaje trójwymiarowa
praca, pomoc
dydaktyczna i ozdoba
(zdjęcia w załączniku)