Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Kwinta
Data publikacji
2022-11-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
26

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wyniki przeprowadzonej ankiety wśród dziewcząt klas 7 i 8 w szkole podstawowej dotyczące nowoczesnego sposobu spędzania czasu wolnego pod względem aktywności fizycznej.
 Pobierz (docx, 17,6 KB)

Podgląd treści

NOWOCZESNE FORMY AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

(Na podstawie przeprowadzonych ankiet wśród uczennic z klas 7 i 8

Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kobylnicy

mieszkających w Gminie Kobylnica oraz w mieście Słupsk)

Mówiąc o nowoczesnych formach aktywności fizycznej wśród naszych dzieci, należy zadać pytanie, czy młodzież w ogóle wie, czym jest „Aktywność fizyczna”? Spośród ankietowanych przez mnie uczennic ponad połowa definiuje to pojęcie prawidłowo, co niesie za sobą pełną świadomość w tym temacie. Dlaczego jednak spora liczba uczennic, pytana o podanie przykładów, tak bardzo odbiega w swoich odpowiedziach od tego zagadnienia?

Poniżej przedstawię, co dziewczęta nazywają nowoczesną formą aktywności fizycznej oraz między innymi, jak spędzają czas wolny? Czy podejmują aktywność fizyczną i czy jest ona dla nich nowoczesna. Postaram się również odpowiedzieć na pytania dotyczące braku podejmowania aktywności i powodów spędzania wolnego czasu „bez ruchu”.

W pytaniu: „Co najczęściej robisz po szkole” blisko połowa ankietowanych odpowiedziała, że uczy się i odrabia lekcje. Rodzice i nauczyciele mogą być dumni z takiej odpowiedzi, ale czy tak naprawdę chodziło nam o taką odpowiedź? Sporadycznie ankietowane odpowiadały, że robią coś związanego z aktywnością fizyczną i tu tylko 10 % odpowiedziało, że chodzi na dodatkowe zajęcia sportowe. Około 40 % odpowiedzi oscylowało wokół statycznej formy, czyli czytanie książek, oglądanie telewizji, surfowania po Internecie czy „grzebania” w telefonie. Tylko 5 osób przyznało, że spędza czas z przyjaciółmi/znajomymi. To trochę niepokojące, że młodzież wybiera formy spędzania czasu wolnego tzw. „bezruchu.”

Kolejne pytania dotyczyły korzystania z dostępnych i bezpłatnych miejsc do aktywnego spędzania czasu. I o ile połowa ankietowanych przyznała, że korzysta z boisk wielofunkcyjnych kilka razy w tygodniu lub chociaż weekendowo, to już nielicznie dziewczęta przyznały, że odwiedzają takie miejsca, jak „street workout”, place ze ścianką wspinaczkową, czy miejskie parki z przyrządami do ćwiczeń. Wobec powyższego nasuwa się wniosek, że ogólnodostępne, bezpłatne nowoczesne formy uprawiania sportu i aktywności ruchowej, nie mają wielkiego powodzenia wśród nastolatek. Miejmy nadzieję, że już u starszej młodzieży i dorosłych w.w. formy aktywności fizycznej cieszą się większym zainteresowaniem. Nawet w pytaniu o oglądanie jakiegokolwiek meczu na żywo 60% dziewcząt odpowiedziało, że z takiej formy nie korzystało, a kilkanaście spośród nich przyznało się do jednorazowego takiego wypadu.

Pytając uczennice wprost: „Co jest dla Ciebie nowoczesną formą aktywności fizycznej”, uzyskałam bardzo wiele odbiegających od siebie odpowiedzi. Procentowo przedstawia się to następująco:

30 % (najwięcej) serfowanie po Internecie lub granie w gry na telefonie,

15 % - spacerowanie, spotkanie z przyjaciółmi lub czytanie książek,

8 % - oglądanie filmów (czyli kino lub telewizja ...