Dodaj publikację
Autor
Joanna Osuch
Data publikacji
2022-11-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
29

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt dla klas szkoły podstawowej zawierający elementy gimnastyki dla dziewcząt - układ równoważny na ławeczce gimnastycznej.
 Pobierz (docx, 27,8 KB)

Podgląd treści

Joanna Osuch

Nauczyciel wychowania fizycznego

Szkoła Podstawowa nr 21 z O.I. w Szczecinie

KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI

TEMAT: Doskonalenie umiejętności łączenia ćwiczeń gimnastycznych w prosty układ na ławce gimnastycznej.

KLASA: IV – dziewczęta.

LICZBA ĆWICZĄCYCH : 15.

ZAJECIA ZAPLANOWANE : 17.XI.2022 r.

MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna.

CZAS LEKCJI: 45min.

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: ławki, materace, pachołki.

DZIAŁ PROGRAMU: gimnastyka.

ZADANIA GŁÓWNE: Doskonalenie elementów równoważnych na ławeczce gimnastycznej i na materacu.

ZADANIA DODATKOWE: -uczeń doskonali cechy motoryczne tj. gibkość, siła mięśni nóg oraz brzucha, równowagę i koordynację ruchową.

Metody : pogadanka, zadaniowa- ścisła, zabawowa, naśladowczo-ścisła.

CELE OPERACYJNE:

UMIEJĘTNOŚCI: -uczeń potrafi prawidłowo wykonać siad równoważny oraz wagę przodem.

MOTORYCZNOŚĆ: -uczeń kształtuje siłę, koordynację ruchową oraz gibkość.

WIADOMOŚCI: - uczeń zna podstawowe figury równoważne oraz podstawy aktywnej asekuracji .

AKCENT WYCH.: -uczeń potrafi zadbać o bezpieczeństwo własne i współćwiczącego,

-uczeń potrafi udzielić pomocy przy wykonaniu ćwiczenia współćwiczącemu,

-uczeń stosuje zasady bezpiecznego posługiwania się sprzętem sportowym, szczególnie podczas rozkładania i składania sprzętu.

TOK LEKCJI

ZADANIA GŁOWNE

DOZOWANIE

UWAGI

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.Część organizacyjna.

2. Nastawienie do aktywnego udziału w zajęciach.

3. Rozgrzewka

II CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności

i rozwijanie zdolności twórczych.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Czynności organizacyjno – porządkowe.

1. Powitanie.

2. Zbiórka.

3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

1. Podanie tematu i celu lekcji, krótkie omówienie.

1.Zabawa ożywiająca : „berek lustro” uczeń wybrany przez nauczyciela stara się złapać jak najwięcej biegających po całej sali dzieci. Jeśli uczeń zostanie dotknięty musi zatrzymać się w pozycji gimnastycznej a żeby zostać uratowany inna osoba musi przyjąć identyczną pozycję.

2.Ćwiczenia kształtujące w truchcie:

- krążenia naprzemienne RR w przód,

- krążenia naprzemienne RR w tył,

- krążenia oburącz RR w przód,

- krążenia oburącz RR w tył,

- wyskoki naprzemienne,

- wyskoki naprzemienne ze skrętem T,

- skip A,

- skip C,

- krok odstawno-dostawny,

- przeplatanka,

- co trzy kroki skłon T,

- co trzy kroki skrętoskłon T,

- naprzemienne skłony w truchcie,

- czworakowanie,

- marsz w podporze w tył i przód,

- gąsienica.

3. Ćwiczenia kształtujące w miejscu :

- krążenia głowy,

- krążenia barków,

- krążenia bioder,

- krążenia T,

- podpór przodem na stopach,

- podpór przodem jedno nóż ze zmianą nogi oraz ręki,

1. Uczniowie podzieleni na 5 grup po 3 osoby wykonują ćwiczenia na stacjach: - stacja I – doskonalenia wejścia równoważnego na ławeczkę gimnastyczną,

- stacja II – doskonalenie przejścia równoważnego oraz obrotu na ławeczce gimnastycznej,

- stacja III – doskonalenie siadu równoważnego i przejścia do pozycji stojącej,

- stacja IV – przy drabinkach doskonalenie wagi przodem,

- stacja V – doskonalenie dodatkowych elementów na materacu.

1. Uporządkowanie sprzętu sportowego.

2 ...