Dodaj publikację
Autor
Dorota Motyl
Data publikacji
2008-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
100

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Sprawozdanie z obchodów VI Dni Książki w naszym mieście i udział w nich Szkoły Podstawowej nr 53 z Częstochowy.
 Pobierz (docx, 11,9 KB)

Podgląd treści

Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie aktywnie włączyli się w obchody VI Dni Książki, które zostały zorganizowane w dniach 16 – 20 maja przez Miejską Galerię Sztuki i Bibliotekę Publiczną im. dr. Wł. Biegańskiego. Była to kolejna edycja cyklu imprez i wydarzeń artystycznych związanych ze sztuką książki.

Obchody Dni Książki w naszej szkole zainaugurował konkurs literacki na najciekawsze opowiadanie fantastyczne dla kl. V. Dzieci klas 0 – II wybrały się do Galerii Miejskiej na spotkanie z tłumaczką, dziennikarką i autorką książek dla dzieci, panią Barbarą Gawryluk. Klasa IV d brała udział w warsztatach Tajniki czerpania papieru, przeprowadzonych przez Czerpalnię Papieru Art. Papier z Gliwic. Uczniowie mieli okazję poznać historię papieru i własnoręcznie go wyczerpać. Mogli także zabarwić papier techniką japońską oraz przygotować certyfikat na papierze czerpanym z wykaligrafowanym gęsim piórem imieniem i nazwiskiem i podbić pieczęcią lakową. Dzieci były dumne ze swojej pracy i z radością zabrały własnoręczne dzieła do domu.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się też spotkanie z panem Pawłem Beręsewiczem, autorem wierszy i opowiadań dla dzieci. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z autorem przekładu Przygód Tomka Sawyera. Pan Beręsewicz zaproponował dzieciom wspólne wybranie zakończenia opowiadania, co wzbudziło ogólny entuzjazm i głośną dyskusję.

Na chodniku w okolicach Miejskiej Galerii Sztuki dzieci miały okazję przeczytać znajdujące się tam intrygujące czterowiersze autorstwa poety Michała Zabłockiego.

Scenografię dla wydarzeń związanych z obchodami VI Dni Książki stanowiła wystawa ilustracji książkowej, którą uczniowie obejrzeli z dużym zainteresowaniem, w wydaniu dwóch mistrzów gatunku – Janusza Stannego i Zdzisława Witwickiego oraz młodej artystki Sylwii Perczak; a także prezentacja najlepszych prac z konkursów Sztuka Książki – książki unikatowe, artystyczne i obiekty rzeźbiarskie wykorzystujące słowo jako integralną część dzieła plastycznego.

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o książki z autografami poznanych twórców.

Małgorzata Nowak

Dorota Motyl

Nauczycielki SP nr 53

w Częstochowie