Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Pilarska
Data publikacji
2010-02-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
284

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji muzyki dla klasy V.
 Pobierz (doc, 50,0 KB)

Podgląd treści


Aleksandra Pilarska

Scenariusz lekcji muzyki
klasa V
(przewidziany na dwie jednostki lekcyjne)

Temat: Higiena głosu.

Działy programowe:
- odtwarzanie muzyki (śpiewanie)
- słuchanie
- wiadomości

Cele szczegółowe
Uczeń:
( potrafi zapamiętać fakty poprzez poszukiwanie, segregowanie wiadomości oraz
przedstawienie ich w postaci plakatu
( zna zasady przestrzegania prawidłowej higieny głosu
( rozpoznaje utwory muzyczne:
W.A. Mozart - Aria Królowej Nocy z opery Czarodziejski flet
S. Moniuszko – pieśń Dumka
S. Moniuszko – Aria Skołuby z opery Straszny dwór
wyk. A. Bocelli – Time to say goodbye
( potrafi wymienić głosy śpiewacze
( dostrzega różnice pomiędzy barwami poszczególnych głosów
( zaśpiewa pieśń Co to za kwiatek S. Moniuszki
( uczy się samodzielnego zdobywania wiedzy
( uczy się odpowiedzialności za efekt pracy w grupie
( uczy się oceny i samooceny

Formy:
( zbiorowa
Formy muzyczne:
( słuchanie muzyki
( śpiewanie

Metody:
( organizowanie i rozwijanie działalności muzycznej U
( problemowo – twórcza
( problemowo - analityczna
( ekspozycji

Pomoce dydaktyczne:
( arkusze kolorowego papieru, mazaki
( odtwarzacz płyt CD, płyty CD
( kartka z zapisem pieśni Co to za kwiatek S. Moniuszki
( pianino

Przebieg lekcji:

CZYNNOŚCI WSTĘPNE:
- przywitanie klasy
- sprawdzenie listy obecności
- przygotowanie materiałów do lekcji

WPROWADZENIE NOWYCH WIADOMOŚCI ORAZ PREZENTACJA UTWORÓW:

1. N przeprowadza z U pogadankę na temat głosu (pyta, co to jest głos).

Mówimy i śpiewamy od najmłodszych lat i wydaje się nam to całkiem naturalne. Dlaczego?
Ponieważ natura wyposażyła człowieka w głos. Służy on nie tylko do komunikowania się. Jest też
pierwszym instrumentem w dziejach ludzkości, a wielu znawców twierdzi, że odpowiednio
wyszkolony głos jest piękniejszy i bardziej wyrazisty od dźwięku instrumentów muzycznych.
Żaden instrument nie jest w stanie dorównać głosowi. Tylko on potrafi mówić, szeptać,
krzyczeć, śpiewać, naśladować różne dźwięki i odgłosy.
Głos powinien być sprawny i dlatego należy o niego dbać.

2. Zastosowanie metody aktywizującej: MAPA POJĘCIOWA

N dzieli klasę na dwie grupy. Każdej z nich rozdaje po jednym arkuszu kolorowego papieru, na środku którego napisane jest hasło HIGIENA GŁOSU.
Zadanie dzieci polega na wymyśleniu i wypisaniu haseł, które kojarzą im się z dbaniem o higienę głosu. N poleca U wyznaczenie w każdej grupie 1 osoby, która będzie zapisywać hasła na plakacie. Pozostałe dzieci wspólnie dyskutują o swoich pomysłach i decydują, w jaki sposób rozmieścić materiał na plakacie (np. w postaci rysunków, haseł, zwrotów czy symboli).
N informuje U, że czas na wykonanie plakatu nie może przekroczyć 10 minut.
Po skończeniu U prezentują przygotowany materiał, oceniają swoje prace.

3. Podsumowanie (uzupełnienie) przez N wiadomości związanych z higieną głosu:
Należy dbać o swój głos, ponieważ GŁOS MASZ JEDEN NA CAŁE ŻYCIE. Jest on naszym instrumentem ...