Dodaj publikację
Autor
Anna Kucharska
Data publikacji
2016-07-07
Średnia ocena
5,00
Pobrań
153

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

„Dopalacze” - referat szkoleniowy dla rady pedagogicznej
 Pobierz (docx, 30,6 KB)

Podgląd treści

„Dopalacze” - referat szkoleniowy dla rady pedagogicznej

W obecnej rzeczywistości problem tak zwanych „dopalaczy” staje się bardzo pilnym i naglącym zjawiskiem, wobec którego szkoła nie może przechodzić obojętnie. Jest to temat coraz częściej pojawiający się w mediach, a liczne zatrucia mające związek z nasilaniem się dostępności tych substancji sprawiają, że nie wystarczy już biernie przyglądać się temu zjawisku, ale konieczne jest przedsięwzięcie konkretnych działań, które mogą, choć na pewno nie w pełni, je ograniczyć.

Co to są „dopalacze”?

„Dopalacze” – czyli nowe narkotyki – to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Sprzedawcy reklamują je jako środki pobudzające, wspomagające funkcje poznawcze (np. poprawiające czasowo pamięć, koncentrację uwagi) czy pozwalające zrelaksować się. Jednocześnie producenci „dopalaczy” w ofercie handlowej zamieszczają informacje, że to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli i na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”.

„Dopalacze” są próbą obejścia prawa zabraniającego sprzedaży narkotyków. Cechą charakterystyczną „dopalaczy” jest to, że substancje w nich zawarte nie znajdują się w wykazach substancji kontrolowanych prawem. Handlarze narkotyków „na szybko” wymyślają i produkują nowe produkty zaraz po tym, gdy poprzednie ich wersje zostaną zabronione. Wykorzystują w ten sposób lukę w prawie. Z tym faktem wiążą się ogromne zagrożenia. Po pierwsze nie wiadomo, jakie substancje znajdują się w „dopalaczach” i w jakich ilościach, w związku z czym niezbadany jest sposób oddziaływania na pracę różnych organów wewnętrznych, jak bardzo mogą zaszkodzić osobie, która je zażyła i jaka dawka może być śmiertelna. Dlatego osobom, które zażyły te produkty może być trudno udzielić skutecznej pomocy medycznej. Po drugie „dopalacze” produkowane są w niesterylnych warunkach, często w związku z tym znajdują się w nich różne zanieczyszczenia, które dodatkowo oddziaływają negatywnie na organizm i przyczyniają się do utraty zdrowia osób, które zażyły tych narkotyków.

Jak działają?

W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o różnym działaniu. Jak większość substancji psychoaktywnych, działają na ośrodkowy układ nerwowy i po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka. Część substancji, najczęściej pochodzenia syntetycznego, daje efekty pobudzające przypominające skutki po użyciu amfetaminy, kokainy lub ecstasy. W grupie substancji pochodzenia naturalnego zachodzi zróżnicowanie w działaniu tych substancji. Często są to mieszanki ziół o działaniu psychoaktywnym i mogą działać zarówno ...