Dodaj publikację
Autor
Sylwia Kobielska
Data publikacji
2018-05-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
7

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z przyrody "Kwiaty i nasiona".
 Pobierz (docx, 14,6 KB)

Podgląd treści

Kobielska Sylwia 14.04.2015r.

Scenariusz lekcji w klasie Va

I) Podręcznik: ,,Tajemnice życia” Nowa Era

II) Temat: ,,Rośliny wytwarzające kwiaty i nasiona”

III) Hasło programowe: Odkrywamy tajemnice świata rośli i grzybów”

IV) Cel ogólny: Budowa kwiatu i nasienia

V) Cele operacyjne:

KATEGORIA CELÓW

POZIOM WYMAGAŃ

Wymienia elementy budowy kwiatu i podaje ich funkcje

B

P

Rozpoznaje na żywym okazie elementy kwiatu i rysuje go w zeszycie

C

PP

Rozpoznaje kwiaty pojedyncze i złożone

A

P

Wyjaśnia rolę nasinia

B

P

Wymienia sposoby rozsiewania nasion

A

P

Metody: słowne, opisowe, poglądowej

Formy pracy:

klasa

grupowa – równym frontem

Środki dydaktyczne: okazy roślin, zeszyt ćwiczeń, atlasy, nasiona fasoli, podręcznik

Tok lekcji

1. Faza wstępna:

a) Przywitanie uczniów

b) Sprawdzenie listy obecności

c) Sprawdzenie pracy domowej

2. Faza zasadnicza:

Nauczyciel prosi dyżurnego o zapisanie tematu lekcji na tablicy i omawia krótko, czego będzie dotyczyła lekcja.

Rozdaje dzieciom żywe okazy kwiatów, omawiając położenie poszczególnych elementów i ich rolę. Dzieci wykonują schemat kwiatu w zeszycie i podpisują jego elementy.

Nauczyciel przechodzi po klasie i sprawdza poprawność wykonanego zadania.

Następnie nauczyciel rozdaje dzieciom atlasy roślin, w których uczniowie odnajdują różne kwiatostany kwiatów wyjaśniając, czym się różnią.

W kolejnej części zajęć uczniowie otrzymują od nauczyciela nasiona fasoli a nauczyciel omawia ich rolę.

Dzieci maja za zadanie wyszukać w podręczniku informacje na temat sposobu rozsiewania nasion. Chętne osoby odpowiadają na pytania nauczyciela.

Na zakończenie lekcji nauczyciel włącza filmik o sposobach rozsiewania nasion. Dzieci zapisują do zeszytu krótką notatkę na ten temat do.

3. Faza końcowa

a) Nauczyciel ocenia pracę uczniów, osoby najbardziej aktywne otrzymują +

b) Zadanie pracy domowej- zadania z zeszytu ćwiczeń