Dodaj publikację
Autor
Dobrosława Snowarska
Data publikacji
2018-08-16
Średnia ocena
5,00
Pobrań
336

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz akademii szkolnej z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
 Pobierz (docx, 15,9 KB)

Podgląd treści

Odzyskanie przez Polskę niepodległości – Scenariusz akademii

Akademia rozpoczyna się odśpiewaniem przez wszystkich zgromadzonych hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”.

Jeden z uczniów przedstawia sytuację, w jakiej znalazła się Rzeczypospolita po III Rozbiorze, omawia szanse Polaków na odzyskanie niepodległości.

II rozbiór Rzeczypospolitej przyniósł na wiele lat kres suwerennej państwowości Polskiej. Spowodowane ekspansjonistycznymi apetytami potężnych sąsiadów, a także, w nie mniejszym stopniu niepraktycznym systemem politycznym i egoizmem warstw rządzących, rozbiory były katastrofą dla narodu polskiego. Po ponad ośmiu wiekach państwowości, Polska została wydana na łup wojskom państw zaborczych.

Uczeń recytuje fragment „Nocy listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego

Wieki i lata, co przyjdą,żyć będą ziaren tych treścią.(…)Pokoleniom ostawię czyny,po ojcach wielkich – wielkie wskrzeszę syny –kiedyś – będziecie wolni

Uczeń opowiada o historii Wiosny Ludów:

Powstanie krakowskie z 1846 roku, jak i inne wydarzenia w Europie, były wstępem do rewolucji europejskiej - Wiosny Ludów. Sprawa polska była istotnym elementem rewolucji. Polacy, a zwłaszcza działacze emigracyjni, skupieni w Towarzystwie Demokratycznym Polskim, już w 1847 roku nawiązali zerwane wcześniej kontakty ze spiskowcami przebywającymi na ziemiach polskich w Wielkopolsce, Królestwie i Galicji. Rewolucja lutowa w Paryżu obudziła nadzieję wielu Polaków przebywających we Francji. Niestety, francuski Rząd Tymczasowy nie poruszył kwestii polskiej, obawiając się nie tylko zatargów z Rosją i pozostałymi państwami zaborczymi, ale także nie ufając samym Polakom, których uważał za element wysoce niepewny, o poglądach radykalnych. Po wybuchu rewolucji w Wiedniu (13-15 III) i w Berlinie (18-19 III) setki polskich emigrantów politycznych z Europy Zachodniej ruszyły na ziemie polskie, by wziąć udział w walkach o sprawę polską.

Działacze patriotyczni zostali przez zaborców uwięzieni lub zmuszeni do emigracji. Wielu z nich związało później swe losy z rewolucyjną i napoleońską Francją, która w latach 1807-1815, doprowadziła do czasowego odtworzenia państwowości polskiej pod postacią Księstwa Warszawskiego.

Wszyscy uczniowie odśpiewują pieśń Marii Konopnickiej „Rota”

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!Nie damy pogrześć mowy.Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy. Nie damy, by nas gnębił wróg!Tak nam dopomóż Bóg! Tak nam dopomóż Bóg! Do krwi ostatniej kropli z żyłBronić będziemy ducha,Aż się rozpadnie w proch i w pyłKrzyżacka zawierucha.Twierdzą nam będzie każdy próg!Tak nam dopomóż Bóg!Tak nam dopomóż Bóg!Nie będzie Niemiec pluł nam w twarzNi dzieci nam germanił,Orężny wstanie hufiec nasz,Duch będzie nam hetmanił.Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg!Tak nam dopomóż Bóg!Tak nam dopomóż Bóg!Nie damy miana Polski zgnieśćNie pójdziem żywo w trumnęW Ojczyzny imię, na jej cześćPodnosi czoła dumne ...