Uśrednianie + płaca za godziny nadwymiarowe w dni bez zajęć

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

adamski74
Posty: 3
Rejestracja: 2015-10-07, 14:03
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: pomorskie

Uśrednianie + płaca za godziny nadwymiarowe w dni bez zajęć

Postautor: adamski74 » 2015-10-07, 14:12

Moja żona ze względu na pracę z klasami maturalnymi i klasami mającymi praktyki w miesiącu maju nie ma wówczas (w maju) pełnych 18 godzin pracy. W związku z tym zgodnie z Kartą Nauczyciela jest wyliczane uśrednienie w tym przypadku wynoszące 24,95godz/ tydzień w skali roku.
Pytanie jak wyliczać wynagrodzenie za godziny nadwymiarowe w dni takie jak np. 1 września. Zgodnie z przepisami w takim dniu nauczycielowi przysługuje tylko wynagrodzenie zasadnicze, a nie przysługuje wynagrodzenie za godziny nadwymiarowe.

1. wynagrodzenie zasadnicze zgodnie z Kartą Nauczyciela jest płatne za 18 godzin
2. wszystko co wypracuje się powyzej tego jest godzinami nadwymiarowymi
3. zgodnie z wyliczeniem uśrednienia ma w przeciągu roku pracować ŚREDNIO 24,95 godziny / tydzień
stąd wynika że podział na godziny z wynagrodzenia zasadniczego i godziny nadwymiarowe to 18 + 6,95
4. z samego faktu uśrednienia wynika, iż w miesiącach poza majem nauczyciel musi wypracować więcej godzin, aby pokryć "dziurę" majową. Stąd jeżeli we wrześniu pracuje średnio 35 godzin/tydzień to i tak do rozliczeń godzin nadwymiarowych brane są tylko godziny nadwymiarowe zgodne z uśrednieniem czyli 6,95/tydzień. Pozostałe godziny są przypisane do miesiąca maja.
5. Jeżeli danego dnia zajęcia nie odbywają się z powodu planu rocznego czyli np. 1 wrzesnia to tego dnia są wypłacane tylko wynagrodzenie zasadnicze i z wynagrodzenia ponadwymiarowego za ten dzień jest zdejmowane 1/5*6,95*stawka_zaszeregowania. 1/5 ze względu na 5dniowy tydzień pracy.
Czy taki tok rozumowania jest poprawny?

Jak ma się do tego pomysł, aby w tygodniu w którym pracuje się 35 godzin i wypada dzień wolny od zajęć - czyli np. poniedziałek z 8 godzinami zajęć - była od ilości godzin nadwymiarowych odliczana faktyczna ilość godzin nadwymiarowych czyli 3? Czy nie jest to błąd? Jak się ma do tego uśrednianie?

adamski74
Posty: 3
Rejestracja: 2015-10-07, 14:03
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Uśrednianie + płaca za godziny nadwymiarowe w dni bez zajęć

Postautor: adamski74 » 2015-10-08, 12:27

Po rozpisanie godzin w Excelu nasunęło mi się pytanie:
Jeżeli jest uśrednienie to czy godzina brana do uśrednienia w miesiącach "nadwyżki godzin" jest godziną zasadniczą czy nadwymiarową? Jak ją traktować? Domyślam się, że padnie odpowiedź że jako nadwymiarową (bo się nie odbyła), ale jest na to jakiś przepis?

adamski74
Posty: 3
Rejestracja: 2015-10-07, 14:03
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Uśrednianie + płaca za godziny nadwymiarowe w dni bez zajęć

Postautor: adamski74 » 2015-10-08, 12:34

adamski74 pisze:Po rozpisanie godzin w Excelu nasunęło mi się pytanie:
Jeżeli jest uśrednienie to czy godzina brana do uśrednienia w miesiącach "nadwyżki godzin" jest godziną zasadniczą czy nadwymiarową? Jak ją
traktować? Domyślam się, że padnie odpowiedź że jako nadwymiarową (bo się nie odbyła), ale jest na to jakiś przepis?


Czy można zastosować tutaj zapis z Karty Nauczyciela?
Art.42
5b. Nauczyciel, który realizuje tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć zgodnie z ust. 3 i dla którego ustalony plan zajęć w pewnych okresach roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, powinien nauczać odpowiednio większą liczbę godzin w innych okresach danego roku szkolnego. Praca wykonywana zgodnie z tak ustalonym planem zajęć nie jest pracą w godzinach ponadwymiarowych.


Wróć do „Prawo oświatowe”