Opinia o szkołach prywatnych: szkoła prywatna czy publiczna?

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kinga Olszika13
Posty: 1
Rejestracja: 2017-10-27, 10:27
Kto: student
Lokalizacja: podlaskie

Opinia o szkołach prywatnych: szkoła prywatna czy publiczna?

Postautor: Kinga Olszika13 » 2019-10-13, 10:45

Witam Państwa,
jestem studentką pedagogiki i mam do wykonania projekt dotyczący niepublicznych szkół podstawowych. Chciałabym poznać Państwa opinię na temat szkół prywatnych. Co sądzą Państwo o takich szkołach? Czy zdecydowaliby się Państwo zapisać swoje dziecko do takiej szkoły? Jeżeli tak/nie, to dlaczego? Czy nauczyciele w szkołach prywatnych różnią się od nauczycieli ze szkół publicznych? Czy dziecko zapisane do szkoły prywatnej traci czy zyskuje?

Dziękuję za odpowiedzi,
Pozdrawiam

Michalll_95
Posty: 166
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Opinia o szkołach prywatnych: szkoła prywatna czy publiczna?

Postautor: Michalll_95 » 2019-10-17, 19:58

Pracuję w szkole niepublicznej i widzę zdecydowanie więcej minusów niż pozytywów. Przepełnione niewielkie sale, brak pracowni przedmiotowych, sal gimnastycznych, boiska, jedzenie na stołówce serwowane przez firmę cateringową, ogromna liczba obowiązkowych dodatkowych zajęć. To wszystko zapewne zależy od konkretnej szkoły.

Największym problemem, który obserwuje jest "zamknięcie" dzieci w środowisku podobnych sobie osób. Większość rodziców w mojej szkole to prawnicy, lekarze, pracownicy korporacji, którzy mieszkają w zamkniętych osiedlach, podróżują na zagraniczne wakacje i brak czasu dla dzieci zastępują coraz to innymi nowinkami technologicznymi. Osobiście nie wysłałbym dziecka do szkoły prywatnej. W prywatnych szkołach odbywa się niestety "wyścig szczurów" - wszystko jest podporządkowane ocenom, a nie rozwojowi własnych zainteresowań.

Z plusów wymienić można na pewno bardzo dobrą kadrę pedagogiczną, jednak trudno mi powiedzieć czy szkoły niepubliczne jakoś specjalnie weryfikują kandydatów na nauczycieli - wiele zależy od przypadku. W mojej opinii dyrekcja zatrudnia każdego kto się zgłasza i posiada kwalifikacje, a zostają ci, którzy są w stanie wytrzymać ciągłą roszczeniowość rodziców.

Drugi plus to zajęcia dodatkowe. Szkoły niepubliczne dysponują zapleczem finansowym i trzeba przyznać, że koła zainteresowań np. informatyczne są świetnie prowadzone. Istnieje niestety też sporo zajęć "pozorowanych". Wielu rodziców wymusza na dyrekcji prowadzenie określonych kół i wybrani nauczyciele chcąc nie chcąc muszą się tego podjąć.

tomeh
Posty: 31
Rejestracja: 2020-01-16, 22:54
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Opinia o szkołach prywatnych: szkoła prywatna czy publiczna?

Postautor: tomeh » 2020-01-16, 23:21

Ja mam szkołę techniczną ale szkoła publiczna mowa o szczeblu takim do liceum. Szkoła publiczna to to samo co zoo, w zasadzie publiczne szkoły w tym kraju produkują masowo absolwentów bez wiedzy (szczebel akademicki) a potem oni trafiają do szkoły prywatnej gdzie się uczą na nowo i tak jest często.

Szkoła Prywatna a szkoła PRYWATNA to różnica- jedna bierze kasę i wypuszcza pustaka a inna otrzymuje gotówkę i wypuszcza tylko jeśli ten ktoś wyjdzie z wiedzą inaczej nigdy nie uzyska papieru tej szkoły.

Szkoła publiczna natomiast wypuszcza cokolwiek.

Kate_Kato1989
Posty: 3
Rejestracja: 2020-04-20, 11:20
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Opinia o szkołach prywatnych: szkoła prywatna czy publiczna?

Postautor: Kate_Kato1989 » 2020-04-20, 11:25

Niestety patrząc po moich uczniach widzę, że dzieciaki z szkół prywatnych nie są nauczone same zdobywać wiedzy. Wszystko chcą mieć podane na tacy.


Wróć do „Rodzice”