Pracownia chemiczna w szkole podstawowej

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

o.now
Posty: 1
Rejestracja: 2019-08-07, 18:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia, Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Pracownia chemiczna w szkole podstawowej

Postautor: o.now » 2019-08-07, 18:19

Dzień dobry,

W szkole dyrekcja planuje utworzyć "pracownie" chemiczną (kącik w sali lekcyjnej). Czy ktoś z Was Kochani mógłby podzielić się kilkoma cennymi radami? Byłabym zobowiązana...
Szukam w internecie informacji, dzwoniłam również do sanepidu, ale Pan mam wrażenie nie do końca wiedział co powiedzieć. Czy istnieje spis substancji zakazanych, których nie można trzymać w pracowni chemicznej? gdzie ją uzyskać? Odnośnie samych doświadczeń - czy robicie wszystkie z zalecanych czy jedynie te bezpieczne, a dodatkowo włączacie filmy? Co z utylizacją...
Jestem zielona w tym temacie, koniec końców nauczyciel odpowiada za wszystko. Kontrole z sanepidu z pewnością się zdarzają.. jak to wszystko ugryźć :/ to dla mnie nowość, jestem początkującym nauczycielem.

Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam

wans89
Posty: 2
Rejestracja: 2022-08-29, 01:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pracownia chemiczna w szkole podstawowej

Postautor: wans89 » 2022-08-29, 01:52

Udało się czy dalej trzeba Rady?

besandrabokis
Posty: 43
Rejestracja: 2018-01-10, 11:17
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pracownia chemiczna w szkole podstawowej

Postautor: besandrabokis » 2022-09-13, 13:56

No co do substancji, to trzymałabym się tylko tych, które mogą być potrzebne do eksperymentów, raczej nie więcej. Szczególną ostrożność zachować przy kwasach.. No i najważniejsze, żeby wszystko było pod kluczem, tak by nie trafiło to w niepowołane ręce. Do tego oczywiście ochrona, fartuch, okulary, najlepiej chyba blisko okna, tak by opary się też szybko ulatniały.

wans89
Posty: 2
Rejestracja: 2022-08-29, 01:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pracownia chemiczna w szkole podstawowej

Postautor: wans89 » 2022-10-09, 23:52

besandrabokis pisze:No co do substancji, to trzymałabym się tylko tych, które mogą być potrzebne do eksperymentów, raczej nie więcej. Szczególną ostrożność zachować przy kwasach.. No i najważniejsze, żeby wszystko było pod kluczem, tak by nie trafiło to w niepowołane ręce. Do tego oczywiście ochrona, fartuch, okulary, najlepiej chyba blisko okna, tak by opary się też szybko ulatniały.


1. Kwasy nie są najniebezpieczniejsze z tego co jest w laboratorium - poparzenie zasadą jest dużo gorsze niż kwasem. Znacznie gorsze są związki toksyczne o których nic nie wspomniałeś.

2. Ochrona to fartuch, okulary i rękawiczki które powinny być dobrane typem do tego z czym się pracuje - NIE KAŻDE RĘKAWICZKI SIĘ NADAJĄ
dodatkowo należy wziąć pod uwagę czas przebicia czyli po jakim czasie rękawiczki należy zmienić na świeże

3. Jak masz blisko okna a ciąg do pomieszczenia to potrujesz i zabijesz uczniów - w laboratorium do eksperymentów używa się dygestorium z sprawnym wyciągiem a nie otwierane okno

Przygotowanie laboratorium to sprawa bardziej złożona, chodzi o dobranie substancji, przygotowanie stanowiska z wentylacją, gospodarkę odpadami oraz pilnowanie dat przydatności reagentów.

AndrzejDrynda2
Posty: 1
Rejestracja: 2023-05-18, 22:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: opolskie

Re: Pracownia chemiczna w szkole podstawowej

Postautor: AndrzejDrynda2 » 2023-06-15, 15:26

Najlepiej zamówić cały zestaw, np. z Fabryki Pomocy Dydaktycznych w Nysie lub z innej. Otrzymasz cały zestaw aktualnych potrzebnych odczynników i ich karty charakterystyk na płytce. Doświadczenia rób korzystając z niewielkiej ilości odczynników więc bardziej bezpiecznie. Korzystaj też z materiałów ogólnodostępnych, takich jak ocet, folia aluminiowa, cukier, soda oczyszczona, itp., itd. Wiele szkół nie ma dygestorium, to prawda wiec wietrz klasę po lekcji lub po zakończeniu doświadczenia. Jeśli wydziela się podczas doświadczenia niebezpieczna substancja zawsze możesz z niego zrezygnować i pokazać go na filmie. Doświadczenia jednak rób, bo chemia nie jest przedmiotem, jaki można prowadzić przy tablicy bez doświadczeń.

Klaudyna88
Posty: 16
Rejestracja: 2022-07-21, 15:16
Kto: student
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Pracownia chemiczna w szkole podstawowej

Postautor: Klaudyna88 » 2024-04-16, 15:10

Istnieją też wytyczne dotyczące bezpiecznego przechowywania i użytkowania substancji chemicznych w laboratoriach. Możesz skonsultować się z lokalnymi przepisami oraz z danymi dostępnymi online, takimi jak materiały MSDS (Material Safety Data Sheets), które zawierają informacje o właściwościach, bezpieczeństwie i postępowaniu w przypadku awarii dla różnych substancji chemicznych. Poza tym warto też zarażać pasją do chemii jaką miała Maria Skłodowska Curie ;) https://bytom24.pl/ciekawostki-o-marii- ... iej-curie/

JanWolski3
Posty: 4
Rejestracja: 2021-08-25, 21:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pracownia chemiczna w szkole podstawowej

Postautor: JanWolski3 » 2024-06-01, 23:02

To wspaniale, że szkoła planuje utworzenie pracowni chemicznej! Jest to fantastyczna okazja dla uczniów, aby odkrywać fascynujący świat chemii. Oto kilka wskazówek, które mogą się przydać:
https://unikalnydom.pl/lazienka/plytki-na-czy-za-wanne-jak-ukladac-plytki/
Spis substancji zakazanych: Każda placówka ma obowiązek posiadania spisu niebezpiecznych substancji chemicznych i ich mieszanin. Spis ten powinien być na bieżąco aktualizowany. Można go uzyskać, korzystając z przepisów prawnych, takich jak ustawa o substancjach chemicznych i ich mieszaninach oraz Kodeks pracy.

Bezpieczne doświadczenia: Warto wybierać doświadczenia, które są bezpieczne i nie wymagają użycia niebezpiecznych substancji. Istnieje wiele eksperymentów, które można przeprowadzić z użyciem prostych i bezpiecznych składników, a które nadal są bardzo edukacyjne.

Utylizacja: Postępowanie z odpadami chemicznymi powinno być zgodne z przepisami państwowymi i lokalnymi. Odpady ciekłe powinny być zbierane do osobnych pojemników, a nie mogą być wylewane do kanalizacji56. Warto zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi zbierania, utylizacji i eliminacji odpadów chemicznych dostępnymi na stronach internetowych odpowiednich instytucji.

brendag
Posty: 12
Rejestracja: 2024-07-24, 15:42
Kto: pedagog
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pracownia chemiczna w szkole podstawowej

Postautor: brendag » 2024-07-24, 15:45

Przy tworzeniu pracowni chemicznej w szkole warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Spis substancji zakazanych można znaleźć w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy z chemikaliami, dostępnych na stronach rządowych lub w poradnikach dla nauczycieli chemii. Rekomenduję także skontaktowanie się z regionalnym inspektoratem ochrony środowiska lub specjalistą ds. BHP.

Co do doświadczeń, zawsze należy wybierać te bezpieczne i sprawdzone, a filmy mogą być dobrym uzupełnieniem. Utylizacja chemikaliów powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami, najlepiej korzystając z usług specjalistycznych firm. Kontrole sanepidu są rutynowe, więc warto dobrze przygotować dokumentację i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”

cron