Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Stachowiak
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
2,00
Pobrań
1582

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

TEST- jest to test czytania ze zrozumieniem fragmentu Joanny Chmielewskiej ,,Skarby". Test zawiera 15 krótkich pytań. Pierwsze 10 pytań jest testowe, a pozostałe 5 pytań jest do uzupełnienia.
 Pobierz (doc, 37,0 KB)

Podgląd treści


TEST – CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM
KLASA V
Przeczytaj uważnie tekst.

Siedząc na wysokim kuchennym stołku Janeczka z głębokim niesmakiem patrzyła na brata. Potępienie i nagana wyraźnie malowały się na jej wielkich, niebieskich oczach.
Pawełek przegrał zakład z całą klasą, kompromitując się straszliwie. Wyjawił właśnie siostrze swą klęskę i teraz posępnie i bez apetytu wylizywał salaterkę po kisielu(...)
-Chyba zgłupiałeś. (...)Co ci wpadło do głowy, żeby się o coś takiego zakładać?
-Myślałem, że wyjedzie- odparł Pawełek przygnębiony. -Miał z pół metra z każdej strony. Wystarczyło ruszyć parę razy w przód i w tył i już miał drogę.
-Ale przecież to była baba!
-Ale ja dopiero potem zobaczyłem, że to baba. Gdybym wiedział, że to baba, przecież bym się nie zakładał.- (...) Pawełek westchnął ciężko i wstawił salaterkę do zlewu. - To nie był mały fiat,tylko porządny samochód. Volkswagen-Golf. Rafał mówił, że najgorsi są w tych małych fiatach. Myślałem, że w porządnym samochodzie siedzi porządny kierowca. (...)
Rafał, ich cioteczny brat, znacznie starszy, prawie dorosły, bo już siedemnastoletni, robił właśnie prawo jazdy i z wielkim zapałem obdzielał swoimi spostrzeżeniami całą rodzinę, bez względu na to, czy chciała słuchać, czy nie. Janeczkę i Pawełka, słuchających chciwie i z uwagą, informował najdokładniej, w rezultacie czego obydwoje mieli juz nie tylko opracowany cały kurs, ale także ugruntowaną opinię o ludziach za kierownicą. (...)
-Jeszcze i tak dobrze, że się nie założyłem, że podłożę głowę pod tramwaj, albo co. (...)
-Ładne mi dobrze!- wykrzyknęła z gniewem Janeczka.- Trzysta kilo makulatury! Naprawdę musiałeś mieć zaćmienie umysłu!
Pawełek smętnie pokiwał głową. Po krótkim zastanowieniu zgodził się z opinią siostry.(...) Jak zupełny półgłówek założył się, że ten w volkswagenie wyjedzie z ciasnego parkingu, nie rozpoznał baby za kierownicą i, pewien sukcesu, zobowiązał się w razie przegranej dostarczyć sam jeden trzysta kilo makulatury, ciążące nieznośnym brzemieniem na barkach całej klasy. I teraz trudno, przepadło, honor mu nakazuje te przeklęte trzysta kilo jakoś skombinować.
Joanna Chmielewska ,,Skarby”( fragment)

Odpowiedz na pytania. W zadaniach 1 – 10 wybierz jedną z podanych możliwości, oznaczonych literami: a, b, c, d. Zakreśl kółkiem dobra odpowiedź. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna.

1. Z kim założył się Pawełek?
a) z kolegami b) z całą klasą
c) z dziewczynami d) z Janeczką
2. Pawełek w razie przegranej miał dostarczyć do szkoły:
a) 300 kg makulatury b) 30 kg makulatury
c) 100 kg makulatury d) 3 kg makulatury
3. Kto siedział za kierownicą Volkswagena – Golfa?
a) kolega Pawełka b) doświadczony kierowca
c) kobieta d) porządny ...