Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Stachowiak
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
769

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

TEST - jest to tekst czytania ze zrozumienie fragmentu ,,Małej ojczyzny Jana Pawła II” Haliny Cieszkowskiej. Test składa sie z 15 pytań. 1-10 to testowe pytania pozostałe do uzupełnienia.
 Pobierz (doc, 40,0 KB)

Komentarze

SZKOŁA 2, 2009-08-02

brak klucza odpowiedzi

Podgląd treści


TEST - CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM
KLASA V
Przeczytaj uważnie tekst.

Wizyta Ojca Świętego jest zawsze dla nas radosnym wydarzeniem. /.../Ta niezwykła postać, następca św. Piotra, jednocześnie jest człowiekiem jak my wszyscy: kiedyś się urodził, był małym chłopcem, chodził do szkoły, potem – w czasie okupacji niemieckiej – studiował na tajnym uniwersytecie, a następnie rozpoczął swoją drogę duchową, która Go przywiodła aż do Stolicy Apostolskiej, do Watykanu. Ten pierwszy okres Jego życia łączy się z podgórską miejscowością Wadowice, gdzie się urodził i mieszkał. Miał więc Karol Wojtyła w pobliżu dawną stolicę Polski – Kraków, miał – niemal na wyciągnięcie ręki – pasmo gór z pięknymi Tatrami. Nic też dziwnego, że w czasie młodości ukochał te tereny, uprawiając wspinaczkę górską, a zimą, jeżdżąc na nartach. Teraz Papież ma aż trzy ojczyzny: jedną nową – Włochy, tę właściwą, najbliższą sercu – Polskę i tę najmilej związaną wspomnieniami dzieciństwa i młodości ,,małą ojczyznę” - Podhale, Tatry. Tego Wielkiego Bacę całej owczarni ludzkiej ciągnie ta Jego ,,mała ojczyzna”, po której tak bardzo lubił wędrować.
W którymś z listów do archidiecezji krakowskiej tak pisał: ,,Zachowuję w oczach i sercu cały krajobraz Ziemi Krakowskiej, Żywiecczyzny, Śląska, Podhala, Beskidów i Tatr./.../”Nic też dziwnego, że górale kochają swojego Papieża.
W Zakopanem pod Krokwią /.../ o rzut kamieniem od skoczni oddalony jest zakonny dom Urszulanek Szarych w Jaszczurówce. W domu tym do dziś, na pięterku, znajduje się pokój, gdzie Papież, będąc jeszcze biskupem, często się zatrzymywał, by robić wypady w góry. Siostrzyczki zachowały wszystko w dawnej postaci: jest więc żelazne łóżko, jakiś stoliczek, są narty i sweter, w który przebierał się po przyjeździe Karol Wojtyła.

Fragment ,,Małej ojczyzny Jana Pawła II” Haliny Cieszkowskiej

Odpowiedz na poniższe pytania. W zadaniach 1 – 10 wybierz jedną z podanych możliwości, oznaczonych literami: a, b, c, d. Zakreśl kółkiem dobrą odpowiedź. Pamiętaj, tylko jedna odpowiedź jest poprawna.

1. Jan Paweł II był następcą:
a) św. Pawła b) św. Piotra
c) św. Jana d) św. Łukasza

2. Górale nazywają Jana Pawła II:
a) Wielkim Bacą b) Wielkim Pasterzem
c) Wielkim Gazdą d) Umiłowanym Bacą
3. Stolicą Apostolską jest:
a) Kraków b) Rzym
c) Podhale d) Watykan
4. Jan Paweł II zmarł:
a) 2 marca 2005 b) 22 kwietnia 2005
c) 2 kwietnia 2005 d) 3 kwietnia 2005
5. W młodości Karol Wojtyła:
a) uprawiał wspinaczkę górską i jeździł na nartach
b) jeździł na łyżwach i nartach
c) chodził po górach i jeździł na sankach
6. Jakie pamiątki po Ojcu Świętym znajdują się w domu Urszulanek ...