Dodaj publikację
Autor
Małgorzata
Data publikacji
2008-10-02
Średnia ocena
5,00
Pobrań
629

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki z elementami oceniania kształtującego (zajęcia przeprowadzone w klasie czwartej szkoły podstawowej).
 Pobierz (doc, 41,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

Temat lekcji: PORÓWNYWANIE UŁAMKÓW ZWYKŁYCH.

Wiadomości i umiejętności ucznia konieczne do realizacji tematu:
– rozumienie pojęć: ułamek, licznik, mianownik, liczba mieszana,
– czytanie i zapisywanie ułamków,
– określanie za pomocą ułamka zamalowanej części figury.

Cel ogólny lekcji:
Uczeń zna regułę porównywania ułamków o jednakowych mianownikach i licznikach oraz potrafi ją wykorzystać w praktyce.

Cele sformułowane w języku ucznia:
Po lekcji będziesz potrafił:
– porównywać ułamki o jednakowych licznikach lub jednakowych mianownikach,
– wykorzystać regułę porównywania ułamków w praktyce.

NaCoBeZU:
– czy potrafisz wykonać ilustrację do ułamka,
– czy potrafisz zaznaczyć ułamek zwykły na osi liczbowej,
– czy umiesz wśród ułamków wskazać te o jednakowych licznikach bądź jednakowych mianownikach,
– czy znasz regułę porównywania ułamków i potrafisz znaleźć błędnie rozwiązane zadanie.

Forma:
• praca w parach,
• praca z całą klasą,
• praca indywidualna ucznia.

Metoda:
• gry dydaktyczne (eliminatka, wirówka, układanka z kart),
• doświadczenie poprzez działanie,
• burza mózgów,
• „sygnalizacji świetlnej’, „niedokończonych zdań”,
• ćwiczeniowa.

Środki dydaktyczne:
zestaw ułamków do rozcinania i składania, plansze z kolorowymi figurami, plansza (niedokończone zdania), gry dydaktyczne planszowe i eliminatka, oś liczbowa, karty z ułamkami, karty pracy ucznia, magnesy, tablica, kreda, zeszyt ćwiczeń.

Przebieg lekcji :

1. Sprawdzenie pracy domowej (samoocena techniką „świateł drogowych”).

2. Powtórzenie podstawowych wiadomości o ułamkach:
a. licznik, mianownik, liczba mieszana (plansze),
b. zapisywanie i odczytywanie ułamków,
c. zaznaczanie ułamków na osi liczbowej (baloniki z ułamkami).

3. Zadanie nad problemem postawionym przez nauczyciela

• przedstawienie sytuacji problemowej,
• zademonstrowanie przez uczniów efektów swoich ćwiczeń i podanie wniosków – zapisanie reguł porównywania ułamków.

Z dwóch ułamków o jednakowych mianownikach większy jest ten, którego licznik jest większy.
Z dwóch ułamków o jednakowych licznikach większy jest ten, którego mianownik jest mniejszy.

4. Praca z kartą pracy.

Praca samodzielna uczniów i samoocena techniką TAK – NIE:

• dobór rysunków do ułamków (zamalowanie odpowiedniej części figury),
• porównywanie ułamków o jednakowych licznikach lub jednakowych mianownikach,
• uczenie się na błędach,
• eliminatka, wirówka – zabawy matematyczne (doskonalenie umiejętności porównań poprzez zastosowanie gier dydaktycznych).

Ocena koleżeńska pracy uczniów.
Informacja zwrotna:
– co uczeń zrobił dobrze,
– czego uczeń nie umie,
– jak ma się tego nauczyć czego nie umie

5. Praca w parach – układanka ułamkowa
Technika: ustalenie odpowiedzi w parach.

6. Uczniowie otrzymują pytanie kluczowe:
W jakich sytuacjach życia codziennego przyda się umiejętność porównywania ułamków zwykłych?[pic]

Technika nie podnoszenia rąk.

Sposób kontroli osiągniętych efektów:
1. Obserwacja sprawności uzupełniania karty pracy itp.
2. Aktywność w czasie lekcji.
3. Sprawdzenie na kolejnej lekcji pracy domowej.

7. Podanie i omówienie zadania domowego – zeszyt ćwiczeń

8. Samoocena uczniów – ocena stopnia opanowania zagadnienia:

Uczniowie oceniają sami ...