Dodaj publikację
Autor
Anetta Kowal
Data publikacji
2019-01-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
61

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji przeznaczony dla uczniów klasy 8 na lekcję utrwalającą lub powtórzeniową.
 Pobierz (docx, 276,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI W KLASIE 8

lekcja utrwalająca

Temat: Doskonalenie umiejętności obliczania pola i obwodu koła

Cele :

Wyrabianie umiejętności sprawnego posługiwania się pojęciami związanymi z kołem i okręgiem

utrwalenie wzorów na pole koła , pole wycinka kołowego, pole pierścienia kołowego, długość okręgu i długość łuku

obliczanie pola koła , pola wycinka kołowego, pola pierścienia kołowego

obliczanie długości łuku i długości okręgu

rozwijanie umiejętności rozwiazywania zadań praktycznych z zastosowaniem poznanych wzorów

kształtowanie umiejętności analizowania treści zadania

wdrażanie do logicznego myślenia i wyciągania wniosków

metody pracy:

-ćwiczenia- praca indywidualna

-metody aktywizujące

Środki dydaktyczne:

-tablica multimedialna, rzutnik, laptop

- karty pracy - krzyżówka i wykreślanka

-multipodręcznik

Tok lekcji :

lp

Działania nauczyciela

Działania ucznia

Metody pracy

Objaśnienie zasad pracy na lekcji

Uczeń, który otrzyma piłeczkę musi odpowiedzieć na zadane pytanie . Za poprawna odp otrzymuje +, za niepoprawną - .

pięć += bdb

pięć - = ndst

Piłeczkę przekazują uczniowie między sobą wyznaczając kolegów do odp .

kto zna odp może się zgłaszać i gromadzić + jeśli otrzyma piłeczkę

n-l zapisuje i zlicza plusy i minusy

na koniec lekcji będziecie ocenieni

2’

I

Wprowadzenie:

Rozwiązanie krzyżówki - karta pracy nr 1

N-l zapisuje poprawne i niepoprawne odp uczniów i ich ocenia

Powtórzyliśmy podstawowe pojęcia związane z kołem i okręgiem, które będą nam potrzebne do doskonalenia umiejętności obliczania pola i obwodu koła .

Zapiszcie temat lekcji:

Rozwiąż krzyżówkę – zastosowano metodę aktywizującą – rzucanie piłeczki

Odczytaj hasło : POWTÓRZENIE

Zapisz temat: Doskonalenie umiejętności obliczania pola i obwodu koła

Metoda aktywizująca

8’

II

N-l prosi 5 osób , które otrzymują kartki ze wzorami, następnie inne 5 osób otrzymuje opisy należy utworzyć pary.

Przypomniane wzory będą potrzebne wam w następnym zadaniu.

Przypięcie wzorów za pomocą magnesów

Metoda aktywizująca

3’

III

Wykreślanka - karta pracy nr2

Rozwiąż zadania.

Wyniki odszukaj w tabeli i wykreśl je .

Pozostałe litery utworzą hasło.

Rozwiąż zadania – metoda aktywizująca cd

Uczniowie samodzielnie się zgłaszają i otrzymują plusy

15’

IV

Zadanie 1

Jaki promień ma koło?

Ile kół widzimy na rys?

Jakie wymiary ma prostokąt?

Jak obliczyć pole trawnika?

5’

III

Zadanie 2 - Zadanie z multipodręcznika

Tworzenie etapów rozwiązania i stawianie pytań dodatkowych

Praca ze schematem rozwiązania

10’

VI

Zadanie 3

Praca samodzielna – 3 osoby będą nagrodzone oceną bdb

5’

VII

Ocena i zakończenie lekcji

5’

KARTA PRACY NR 1 Krzyżówka hasło :..........................................................

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

1.Wycinek koła oparty na kącie półpełnym

7.Stosowane do obliczania np. pola koła , długości okręgu, pola wycinka czy długości łuku

2.Kąt w kole ,którego ramiona są promieniami

8.Część koła

3 ...