Dodaj publikację
Autor
Monika Salach- Demidziuk
Data publikacji
2019-04-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z języka rosyjskiego doskonalący i przypominający alfabet rosyjski poprzez gry dydaktyczne.
 Pobierz (pdf, 150,5 KB)

Podgląd treści

Ćwiczenia alfabetyczne – gry dydaktyczne

(Моя азбука).

1. Cele lekcji

Ogólny cel lekcji:
Celem lekcji jest doskonalenie i przypomnienie alfabetu rosyjskiego.

a) Wiadomości
Uczeń zna:

 wprowadzony wcześniej alfabet rosyjski,

różne rodzaje ćwiczeń doskonalących alfabet.

b) Umiejętności
Uczeń:

potrafi posługiwać się literami drukowanymi i pisanymi,
rozpoznaje oznaczenia graficzne przedstawionych liter drukowanych i pisanych,
ćwiczy pisownię i kształt liter drukowanych,
ćwiczy sprawności mówienia i słuchania,
bierze udział w grze dydaktycznej.

c) Postawy
Uczeń:

potrafi poprawnie zachować się podczas słuchania i mówienia,
harmonijnie współpracuje z kolegami i nauczycielem,
bierze czynny udział w grze dydaktycznej,
nie wstydzi się prezentować swojej pracy na forum klasy.

2. Metoda i forma pracy
Metoda: podejście komunikacyjne- pytania-odpowiedzi, pogadanka, gra dydaktyczna, burza mózgów
Forma: praca w grupach, parach i indywidualna

3. Środki dydaktyczne
Karty dydaktyczne, szpatułki Kaboom, aplikacja do tworzenia gier dydaktycznych, puzle
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji: „Będziecie ćwiczyć i utrwalać poznane literki alfabetu
rosyjskiego. Będziecie brać udział w grach dydaktycznych, które pomogą wam zapamiętać poznany
materiał”. Sprawdza, czy uczniowie są przygotowani do lekcji i czy odrobili pracę domową.

b) Faza realizacyjna

1. Burza mózgów. Uczniowie układają karty według wzoru tj. literka drukowana- literka pisana-
wymowa. Wygrywa grupa, która współpracując wykona zadanie najszybciej i najbardziej
precyzyjnie. Karty nauczyciel przygotowuje samodzielnie- brystolowe trójkolorowe kwadraty,
na których nakleja odpowiednio literkę drukowaną (kolor 1), literkę pisaną (kolor 2) i
wymowę (kolor 3). Każdą literkę alfabetu przygotowujemy w podobny sposób. Tworzymy
identyczne zestawy dla 2-3 grup uczniów. W załączniku do lekcji załączam materiały
pomocnicze.

2. Grupy uczniów dostają po jednym zestawie szpatułek KABOOM. Grają według reguł
podanych przez nauczyciela około 8-10 min. Po upływie wskazanego czasu wygrywa osoba,
która uzbiera najwięcej szpatułek z odgadniętymi literkami.
Na szpatułkach
laryngologicznych przygotowujemy 2-3 zestawy gry. Na każdej szpatułce zapisujemy wymowę
literki rosyjskiej i takie szpatułki tworzymy dla każdej literki rosyjskiego alfabetu. Dodatkowo
do zestawu wrzucamy ok. 5 szpalułek z napisem KABOOM. Tak przygotowany zestaw
wrzucamy do puszki napisami do dołu. Uczniowie w grupie losują w kolejności po 1 szpatułce
z wymową i mają prawo do zachowania szpatułki, gdy poprawnie napiszą na kartce
poprawną wersję wylosowanej przez siebie literki. Kiedy któryś z uczniów wylosuje
KABOOM to wrzuca swoje uzbierane szpatułki do puszki :( Grupa przeprowadza około 4-5
okrążeń gry.

3. Nauczyciel prezentuje stworzoną przez siebie aplikację utrwalającą literki alfabetu. Uczniowie
wskazani przez nauczyciela podchodzą do komputera i próbują prawidłowo połączyć ze sobą
literki. W załączniku do lekcji zostaną podane linki do ...