Dodaj publikację
Autor
Borucka Aneta
Data publikacji
2019-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
10

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to program profilaktyki przemocy wobec dzieci. Główną ideą programu jest promowanie strategicznego podejścia do ochrony dzieci, tak aby wszystkie placówki edukacyjne i opiekuńczo - wychowawcze spełniały wspólne standardy ochrony dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem
 Pobierz (docx, 446,1 KB)

Podgląd treści

,,Polityka ochrony dziecka przed krzywdzeniem”

Publiczne Przedszkole nr 16 AWP

Olsztyn 2018

,,Polityka ochrony dziecka przed krzywdzeniem”

PREAMBUŁA

,, Ten kto zaniedbuje i upokarza dzieci, zabija w nich zaufanie, nadzieję i wiarę w jakąkolwiek przyszłość’’

Audrey Hepburn

Mając na uwadze te słowa, opracowana w Publicznym Przedszkolu nr 16 ,,Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem”, ma na celu dobro dziecka i jego harmonijny rozwój w atmosferze akceptacji, szacunku i bezpieczeństwa.

Wszyscy pracownicy zobowiązani są działać w ramach obowiązującego prawa, swoich kompetencji oraz przestrzegać zarządzeń i procedur określonych w niniejszym dokumencie.

ROZDZIAŁ I

OBJAŚNIENIE TERMINÓW

1. Pracownikiem przedszkola jest każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, wolontariusze, praktykanci oraz każda osoba dorosła, która za zgodą organów przedszkola prowadzi zajęcia z dziećmi.

2. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia. Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 2,5-6 lat

3. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentowania dziecka, w szczególności jego przedstawiciel ustawowy (rodzic/opiekun prawny) lub inna osoba uprawniona do reprezentowania na podstawie przepisów szczególnych lub orzeczenia sądu. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzina zastępcza.

4.Zgoda rodzica/opiekuna prawnego oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców/opiekunów prawnych dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami, należy poinformować rodziców/ opiekunów prawnych o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinno-opiekuńczy.

5. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć takie działania, które powodują, że dziecko doznaje krzywdy fizycznej, emocjonalnej, seksualnej, zaniedbywania.

Krzywdzeniem fizycznym jest np.: bicie, popychanie, szarpanie, zmuszanie do jedzenia, do picia alkoholu, wykręcanie rąk, zmuszanie do prac fizycznych;

Krzywdzenie emocjonalne to: wyzwiska, szantaż emocjonalny, poniżanie, wyśmiewanie, chłód emocjonalny, nadopiekuńczość;

Wykorzystanie seksualne to każde zachowanie osoby dorosłej (lub starszej od dziecka), która podejmuje czynności o charakterze seksualnym, aby zaspokoić swój popęd płciowy lub pobudzić go. Będą to nie tylko czyny lubieżne, ale też zachęcanie do ich oglądania, pozowania nago.

Zaniedbywanie to niezaspokajanie potrzeb dziecka niezbędnych dla jego rozwoju. Takie dzieci są: brudne, głodne, nieodpowiednio ubrane, pozostawiane  bez opieki na podwórku

6. Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci to wyznaczony przez dyrektora placówki pracownik sprawujący nadzór nad realizacją ,,Polityki ochrony dzieci w przedszkolu”

7. Daną osobową dziecka jest każda informacja umożliwiająca identyfikację dziecka.

8. Zespół interwencyjny tworzą osoby powołane przez dyrektora w przypadku zaistnienia krzywdzenia dziecka. W skład zespołu wchodzą: osoby odpowiedzialne za ,,Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem”, psycholog, nauczyciele z grupy dziecka, pracownicy, którzy byli świadkami sytuacji.

ROZDZIAŁ II

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W PRZEDSZKOLU W ZAKRESIE KONTAKTÓW NA LINII PERSONEL PRZEDSZKOLA – DZIECKO

POSIŁKI- ...