Dodaj publikację
Autor
Wioletta Murawska
Data publikacji
2020-03-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
46

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Postanowiłam podzielić się z innymi nauczycielami języka polskiego swoimi propozycjami akcji promujących czytelnictwo wśród dzieci klasy piątej i ich rodziców. Wszystkie przedsięwzięcia zrealizowałam w mojej klasie i byłam zadowolona z ich efektów.
 Pobierz (doc, 32,0 KB)

Podgląd treści


Przedsięwzięcia w ramach promocji czytelnictwa
dla uczniów klasy piątej i ich rodziców:
29 WRZEŚNIA OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNIEGO CZYTANIA
Święto powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest okazją do podkreślania zalet głośnego czytania. Z tej okazji proponuję zaprosić wszystkich rodziców, którzy znajdą w tym dniu odrobinę wolnego czasu na konkretną godzinę do sali, w której uczniowie mają zajęcia, by wspólnie ze swoimi dziećmi wzięli udział w głośnym czytaniu poezji Jana Brzechwy (poeta dowolny, twórczość odpowiednia dla wieku). Wcześniej należy przygotować tematyczną gazetkę o twórczości Brzechwy, zgromadzić jego literaturę, tworząc wystawkę. Trzeba przyczepić klamerkami do sznurków prace, ilustrujące wiersze Brzechwy, które dzieci wykonały w domu. Sznurki są rozciągnięte w różnych kierunkach przez klasę na wysokości około 2m.
PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Święto jest okazją do zainteresowania uczniów działaniami biblioteki szkolnej. Należy umówić się z bibliotekarzem na zajęcia biblioteczne oraz zapoznać uczniów z nowościami czytelniczymi, by biblioteka nie kojarzyła się tylko z lekturami.
W październiku proponuję zorganizować spotkanie z rodzicami „Pięć najważniejszych korzyści z czytania”( osobna publikacja pod takim tytułem).
5 LISTOPADA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Trzeba poprosić dzieci i rodziców o przygotowanie stroju/przebrania, pasującego do jednej z postaci literackich. Uczniowie nie tylko przebiorą się za ulubioną postać z bajki, ale przygotują też krótką opowieść o swoim bohaterze, którą wygłoszą 5 listopada przed uczniami klas I-III i przedszkolakami. Proponuję połączyć to z zabawą „Zgadnij, kto to jest?”.
3 MARCA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY
Na godzinie wychowawczej poprzedzającej tę datę proponuję zajęcia „Dlaczego warto czytać książki?”. Najlepiej przeprowadzić je metodami aktywnymi- burza mózgów, plakaty.
2 KWIETNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
Święto powstało w 1967 roku. Jego celem jest promocja literatury dziecięcej i młodzieżowej. W sali lekcyjnej należy przygotować wystawę ciekawych książek adresowanych dla dzieci w wieku około 11-12 lat. Na sznurkach wieszamy prace plastyczne dzieci, będące propozycjami okładek ich ulubionych książek. Można też wykonać z uczniami zakładkę do książki.
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM - 1- 8 CZERWCA
Święto powstało w 2002 r. z inicjatywy Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma na celu uświadomienie społeczeństwu ogromnego znaczenia głośnego, codziennego 20- minutowego czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju. Ponownie zachęcam, by zaprosić rodziców do wspólnego czytania poezji. Jeśli pogoda dopisze, to spotkanie można zorganizować na świeżym powietrzu.

Wioletta Murawska