linczerka pisze:Proszę o podanie wykładni prawnej, w której mowa o tych 10% podstawy programowej.
Chociaż przepis o obowiązku dostosowania wymagań jest jednoznaczny, to wobec twierdzeń wielu nauczycieli, iz go nie rozumieją, na mój wniosek wydana została jego oficjalna wykładnia. MENiS 30 maja 2003 roku przedstawił ich wykładnię. :
opinia poradni psychologiczno - pedagogicznej zobowiązuje nauczyciela do dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub/i specyficzne trudności w uczeniu się ustalając wymagania edukacyjne nauczyciel winien kierować się zaleceniami zawartymi w opinii poradni oraz potrzebami edukacyjnymi ucznia rozpoznanymi przez nauczycieli uczących go. Wymagania edukacyjne należy ustalić na takim poziomie, by uczeń mógł im sprostać i by skłaniały ucznia do odpowiedniego wysiłku edukacyjnego oraz zapewniały mu otrzymywanie ocen motywujących go do wytężonej pracy, wykorzystując w tym celu pełną skalę ocen. Wymagania te powinny zapewniać realizację celów edukacyjnych wynikających z podstawy programowej w takim stopniu, w jakim jest to możliwe z uwagi na występujące u ucznia trudności w uczeniu się. Z przywołanego przepisu wynika także, że nauczyciel realizując przyjęty w szkole zestaw programów nauczania winien dostosować wynikające z nich wymagania edukacyjne, do potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych konkretnego ucznia. O ustalonych przez siebie wymaganiach dla ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe nauczyciel zobowiązany jest poinformować rodziców dziecka ( prawnych opiekunów ).
Wykłania wyraźnie potwierdza, że cele podstawy programowej mogą być realizowane tylko w takim stopni, w jakim jest to możliwe ze wzgledu na występujące u ucznia trudnoci w uczeniu się. 10 % to tylko przykład.
Przedstawiona wykładnia została rozesłana przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty do wszystkich placówek oświatowych z terenu działania MKO jako obowiązująca wykładnia prawa, oraz do pozostałych Kuratoriów do widomości. Kiedy Pani Katarzyna Hall została ministrem, osbo będąca dyrektorem MKO, która poleciła rozesłać wykładnię została zwolniona z pracy.