Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
dolores164, 2008-02-07, ocena:
Swietny. Podoba mi się. Przemyślany i dobrze ułożony.
jaannab1, 2008-02-17
Super scenariusz! anna b
ewa316amorki, 2010-05-18
Podoba mi się.
„Baśnie” – Hans Christian Andersen
I. Zaznacz prawidłową odpowiedź.
1. Andersen urodził się w roku:
a. 1800
b. 1805
c. 1810
2. Ojczyzna Andersena to:
a. Francja
b. Szwecja
c. Dania
3. Kim w młodości chciał zostać Andersen?
a. pisarzem
b. aktorem
c. szewcem
II. Przeczytaj uważnie poniższy tekst. Podkreśl tytuły baśni występujące w opowiadaniu.
Na pięknym kwiatku żyła sobie śliczna dziewczynka – Calineczka. Pewnego razu zobaczył ją dzielny ołowiany żołnierz i zakochał się w niej. Zabrał ją na wiejskie podwórko, posadził na stokrotce, skąd mogła obserwować domowe ptactwo. Zobaczyła tam wiele kur, kogutów, kaczek, a wśród nich malutkie, żółte kaczuszki. Zauważyła też duże, brzydkie kaczątko, którego nikt nie lubił. Pewnego dnia piękny młodzieniec zabrał ją na wycieczkę nad morze. Tam usłyszała głos powabnej, małej syreny, śpiewającej jak słowik. Widziała także dzikie łabędzie o białych piórach. Na plaży znalazła krzesiwo i zaczarowany, latający kufer. Weszła do niego i poleciała w nim do dalekiego kraju – Turcji. Tam zaproszono ją na noworoczny bal do potężnego cesarza. Tam poznała śliczną księżniczkę na ziarnku grochu oraz księcia, który pracował w cesarskim gospodarstwie jako świniopas. Po balu, kiedy wyjrzała na ulicę, zobaczyła pod ścianą jednego z domów, zamarzniętą dziewczynkę z zapałkami w ręku.
III. Odgadnij zagadki:
a. „Na podwórku je tępiono – kto powie dlaczego?
Gdy dorosło, łabędzie przyjęły je jak swego”.
b. „Na jaskółczych skrzydłach pofrunę w nieznane,
Do krainy elfów wkrótce się dostanę”.
c. „Okruch lustra wpadł mu w serce i z tego powodu
Było zimne, nieczułe jak kawałek lodu”.
IV. Podaj tytuł baśni:
1. „Nikt, ale to nikt, nie chciał po sobie pokazać, że nie widzi tych szat. Bo wiadomo: okazałoby się wtedy, że jest durniem albo nie nadaje się do urzędu, który piastuje. Żadne inne szaty króla nie wzbudziły tak powszechnego zachwytu, jak właśnie te”.
2. „Pędzili, pędzili, pędzili przez zadymkę! Chłopiec zupełnie zesztywniał od mrozu, nie czuł już zimna, wiedział tylko, że jeszcze chwila i zamarznie na śmierć. Ale sanie wreszcie zaczęły zwalniać biegu i zatrzymały się w polu. Z sanek wyszła postać otulona w białe futro, zbliżała się do chłopca”.
3. „Zmęczona i głodna, drżąca z zimna biedaczka, próbowała namawiać przechodniów, by kupili od niej zapałki; miała ich kilkanaście pudełek w swoim starym fartuszku. Ale nikt, dosłownie nikt, nie chciał od niej kupić ani jednej paczuszki. I nikt nie podarował jej ani grosika!”.
V. W których baśniach występują te ptaki? Połącz strzałką nazwy ptaków z tytułami baśni.
wrony „Królowa Śniegu”
dzikie gołębie ...