Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Opracowała: Małgorzata Nowak
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV
Temat: W królestwie liczb naturalnych – lekcja z wykorzystaniem komputera.
Ścieżki edukacyjne:
▪ edukacja czytelnicza
Czas trwania: 45 min.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności działań na liczbach naturalnych.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
▪ potrafi podać przykłady rzeczywistych sytuacji, w których potrzebna jest znajomość algorytmów działań pisemnych,
▪ wykonywać działania pamięciowe i pisemne na liczbach naturalnych,
▪ potrafi wykorzystać komputer do ćwiczeń oraz wykonywać czynności zgodnie z przedstawioną instrukcją,
▪ potrafi analizować treść zadania problemowego (rozwiązywać zagadki i rebusy).
Uczeń rozumie:
▪ pojęcia: suma, iloczyn, iloraz, różnica itp.
Uczeń umie:
▪ zapisywać i odczytywać liczby wielocyfrowe,
▪ logicznie uzasadniać swoją wypowiedź stosując język matematyczny,
▪ współpracować w zespole.
Cele w języku ucznia:
Po lekcji będziesz potrafił:
• zapisywać i odczytywać liczby wielocyfrowe,
• wykonywać działania pamięciowe i pisemne na liczbach naturalnych,
• rozwiązywać zagadki matematyczne,
• rozwiązywać interaktywne zadania z komputerem.
Metody:
▪ pokaz multimedialny,
▪ ćwiczenia interaktywne – praca z komputerem,
▪ aktywizujące: gry dydaktyczne (puzzle matematyczne, domino matematyczne, rebusy),
▪ metoda problemowa („dziurawe słupki”).
Formy pracy:
▪ praca w parach,
▪ praca z całą klasą,
▪ praca indywidualna ucznia.
Środki dydaktyczne:
▪ komputer,
▪ projektor,
▪ prezentacja multimedialna przygotowana w programie PowerPoint,
▪ programy matematyczne,
▪ puzzle matematyczne,
▪ plansza demonstracyjna,
▪ domino matematyczne,
▪ zeszyt, długopis,
▪ karty pracy ucznia.
Przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie zadania domowego.
2. Podanie celów w języku ucznia oraz tematu lekcji.
3. Przypomnienie podstawowych wiadomości o liczbach naturalnych: liczba a cyfra, pojęcia: suma, różnica …, kolejność wykonywania działań – wykorzystanie prezentacji multimedialnej.
4. Ćwiczenia z kartą pracy:
- rozwiązywanie rebusów,
- zadania dotyczące zapisywania i odczytywania liczb wielocyfrowych,
- kłopoty z rachunkami (dodawanie i odejmowanie pisemne) – uczenie się na błędach,
- przeprawa przez mnożenie – ćwiczenia.
5. Ćwiczenia interaktywne – praca z komputerem.
Sytuacja problemowa – gra interaktywna „dziurawe słupki”.
6. Praca w parach.
Uczniowie otrzymują materiały do pracy w grupach (gra dydaktyczna - domino matematyczne).
1. Kolejne zadanie w parach polega na ułożeniu puzzli matematycznych.
8. Podanie i omówienie zadania domowego.
9. Podsumowanie lekcji (Cieszę się, że …, Dzisiejsza lekcja …).
10. Zakończenie lekcji.
Załącznik
Wybrane slajdy prezentacji multimedialnej.
[pic]
[pic]
[pic]
Załącznik
Wybrane przykłady okien programów edukacyjnych:
- „Matematyka + komputer kl. IV”,
- „Matematyka 2001. Gry i niespodzianki matematyczne”
[pic]
[pic]
[pic]
Załącznik
[pic]
Masz przed sobą test, który składa się z 10 zadań.
• Przeczytaj uważnie test i odpowiedz na pytania.
• W każdym zadaniu jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź.
POWODZENIA!
Zadanie 1.
Liczbę trzydzieści cztery tysiące trzydzieści zapisujemy w następujący sposób:
A. 34 300
B. 402 030
C. 34 030
D. 3 430
Zadanie 2.
Liczbę 605203 czytamy:
A. sześćdziesiąt pięć tysięcy dwieście trzy
B. sześćset pięć tysięcy dwieście ...