Dodaj publikację
Autor
Szymon Kaczmarkiewicz
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
3,80
Pobrań
964

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam Państwu scenariusz lekcji ćwiczeniowej z matematyki z klasy IV szkoły podstawowej na temat: Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.
 Pobierz (doc, 37,0 KB)

Komentarze

dosia29, 2008-03-30, ocena:

Swietny scenariusz.!

Podgląd treści


DODAWANIE I ODEJMOWANIE UŁAMKÓW DZIESIĘTNYCH
Cele lekcji:

Uczeń zna:
- algorytm dodawania i odejmowania pisemnego ułamków dziesiętnych
Uczeń rozumie:
- algorytm dodawania i odejmowania pisemnego ułamków dziesiętnych
Uczeń umie:
- pamięciowo i pisemnie dodawać i odejmować ułamki dziesiętne
- powiększać lub pomniejszać ułamki dziesiętne o ułamki dziesiętne
- sprawdzać poprawność odejmowania
Metoda:
- praca indywidualna
- praca w grupach
Pomoce:
- kartki z zadaniami
- centymetr
- domino

Przebieg lekcji
1. Sprawy organizacyjne
Sprawdzenie obecności oraz pracy domowej.
2. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji: „w jaki sposób dodajemy i odejmujemy ułamki dziesiętne?”
3. Lekcja właściwa
Praca w grupach
Dzielimy klasę na grupy czteroosobowe. Uczniowie rozwiązują zadania z karty i mają na przygotowanie rozwiązań 15 minut. (ZAŁ. NR 1)
Uczniowie prezentują rozwiązania na tablicy.

  Szkic przewidywanych rozwiązań:
1. a) 0,15 + 0,18 = 0,33
b) 23,32 c) 87,43 d) 89,76 e) 98,00 f) 873,90
13,24 + 124,87 - 54,23 - 17,76 - 432,87
+ 45,213 212,30 35,53 80,24 441,03
81,773
2.   Uczniowie wykonują pomiary wzrostu. Następnie wykonują wskazane działanie   sposobem pisemnym
3. a) 23,45 + 87,34 = 110,79
b) 234 – 43,98 = 190,02
c) 876,34 – 345,876 = 530,876

4. Podsumowanie lekcji
Uczniowie w dalszym ciągu pozostają w swoich grupach. Mają za zadanie ułożyć domino i wpisać hasło do zeszytu.
|START |U |4,5 + 1,5 |
|6 |Ł |45,25 - 27,38 |
|17,87 |A |45,3 + 44,9 |
|90,2 |M |15 - 4,36 |
|10,64 |K |92,5 + 71,45 |
|163,95 |I |META |

Nauczyciel zwraca uwagę na właściwe podpisanie liczb.
5. Zadanie pracy domowej
1) Oblicz sumę liczb: a) 76,2 i 64,7 b) 98,54 i 7,523
2) Oblicz różnicę liczb: a) 23,54 i 17,43 b) 76 – 12,54

ZAŁ. NR 1

|KARTA Z ZADANIAMI |
|1.      Oblicz: |
|a)     0,15 + 0,18 = |
|b)     23,32 + 13,24 + 45,213 = |
|c)      87,43 + 124,87 = |
|d)     89,76 – 54,23 = |
|e)     98 – 17,76 = |
|f)      873,9 – 432,87 = |
|2.      Wykonajcie pomiary wzrostu w swojej grupie. Obliczcie sumę tych pomiarów. |
|3.      a) Liczbę 23,45 powiększ o 87,34 |
|b) Od liczby 234 odejmij 43,98 |
|c) Liczbę 876,34 zmniejsz o 345,876 |