Dodaj publikację
Autor
Lidia Bieńczak
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
178

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt z matematyki dla klasy 6 zawierający szereg zadań z symetrii osiowej, wraz załącznikami (zdaniami) i ewaluacją zajęć.
 Pobierz (doc, 361,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt do lekcji matematyki

Prowadzący: Lidia Bieńczak
Klasa: VI
Temat lekcji: Własności symetrii osiowej.

Cel: przypomnienie i usystematyzowanie wiadomości o symetrii osiowej
Cele szczegółowe (po zakończonej lekcji uczeń potrafi):
▪ Narysować figurę symetryczną do danej.
▪ Wymienić własności figur symetrycznych.
▪ Skorzystać z własności figur symetrycznych do rozwiązywania zadań.
▪ Wskazać osie symetrii danej figury.
▪ Podawać przykłady figur o określonej liczbie osi symetrii (niekoniecznie matematycznych).

Formy pracy: praca indywidualna i zespołowa
Metody: pytania i odpowiedzi, dyskusja, ćwiczenia.
Pomoce dydaktyczne: podręcznik, plansze z rysunkami, kartki z zadaniami.

Przebieg lekcji:

1. Sprawdzenie zadania domowego – zebranie kartek z posadzkami.
2. Podanie tematu lekcji.
3. Czy w naszym otoczeniu spotykamy symetrię? Gdzie? A w przyrodzie?
Czy zwróciliście uwagę na karetkę pogotowia? Co ma napisane? W jaki sposób i dlaczego?
4. Zad.1.Narysuj odbicie lustrzane figury A lub B bez użycia lusterka (kartki z zadaniami – załącznik 1)
5. Zad.2. Rysunek przedstawia rozmieszczenie kwiatów na lewej połowie rabaty. Kwiaty prawej części umieszczone są symetrycznie. Uzupełnij brakującą część rysunku (zad. ze sprawdzianu po 6 klasie „Wszystkim wstęp wolny” - OKE w Łomży – zadanie za 2 pt – załącznik 2)
6. Na rysunku (plansza 1- rys. trójkąta prostokątnego) przedstawiony jest trójkąt prostokątny ABC o bokach 3 cm, 4 cm i 5 cm. Odbijamy symetrycznie ten trójkąt względem prostej przechodzącej przez punkty B i C.
a. Jakie własności ma trójkąt ACA' ?
b. Jakie są długości jego boków?
WNIOSKI: symetria zachowuje długość odcinków.
7. Przyjrzyjcie się uważnie rysunkowi (plansza 2). Znajdź punkty symetryczne do A, B i C (nazwij je A’, B’ i C’). Trójkąty ABC i A'B'C' są symetryczne względem prostej w.
  a. Jaki odcinek jest symetryczny do odcinka AB? Znajdźcie na rysunku inne pary odcinków symetrycznych.
 b. Jaki punkt jest odbiciem symetrycznym punktu A względem prostej w? Jakie punkty są odbiciami punktów B i C?
 c. Jak są położone względem prostej w odcinki AA', BB' i CC' ? Dlaczego?
8. WNIOSKI: symetria zachowuje odległości punktów.
9. Wróćmy do planszy 1 – co powiemy o kątach w tych trójkątach?
WNIOSKI: symetria zachowuje rozwartość kątów.
Zebranie wniosków.
10. Zad.3 (na kartkach-załącznik 3 )
11. Czy pamiętacie które litery alfabetu mają os symetrii? Ile osi?
12. Macie karty rowerowe, które znaki drogowe mają oś symetrii?
13. Zad.4 Ile osi symetrii ma figura przedstawiająca żagiel na rysunku I (plansza 3-załącznik 4) - zadanie ze sprawdzianu po klasie 6 w tamtym roku szkolnym „W wodzie”– standard rozumowanie, 1pt.
14. Praca domowa – ćwiczenia A4, A5, A6 na dop i dst ...