Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
„ Nie daj się oszukać – zakupy z głową”
Scenariusz do lekcji matematyki kl. 6 szkoła podstawowa
Cele operacyjne:
Wiadomości:
A. Uczeń wie, zapamięta:
✓ Jak obliczać wartość dokonanych zakupów, gdy dana jest cena i ilość artykułu( także wtedy, gdy ilość określona jest ułamkiem, a cena nie dotyczy jednostkowej ilości – np. za 0,25 kg, a nie za 1kg)
✓ Zasady obowiązujące przy przeliczaniu jednostek masy
✓ Zasady obowiązujące przy zaokrąglaniu liczb
✓ Obliczanie sumy kilku składników przy użyciu pamięci kalkulatora
B. Uczeń rozumie
✓ Konieczność stosowania zaokrągleń wg określonych zasad
✓ Sposób obliczania : wartość = cena x ilość
✓ Konieczność przeliczania jednostek w zadaniach związanych z masą, długością, pieniędzmi
Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
✓ Obliczanie wartości zakupionego towaru
✓ Wykorzystanie kalkulatora
✓ Zaokrąglanie liczb do drugiego miejsca po przecinku
✓ Sprawdzenie obliczeń przy pomocy kalkulatora
✓ Jak wykorzystywać kalkulator do obliczeń związanych z zakupami
Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
✓ Umiejętność wykonywania przy pomocy kalkulatora bardziej złożonych operacji(np. z wykorzystaniem pamięci, )
✓ Obliczanie ceny jednostkowej artykułu na podstawie wartości i ilości
Realizacja ścieżek międzyprzedmiotowych:
Edukacja czytelnicza i medialna : paragon kasowy źródłem informacji
Edukacja prozdrowotna : dieta młodego człowieka bogata jest w białko i witaminy
Edukacja prorodzinna – jak dysponować budżetem domowym, pomoc rodzicom w wykonywaniu obowiązków domowych
Przebieg lekcji
1. Wprowadzenie:
Lekcja jest zaplanowana jako utrwalająca umiejętności i wiadomości z zakresu przybliżeń i stosowania kalkulatora oraz jednostek masy. Przypominam uczniom zasady, jakie rządzą zaokrąglaniem liczb z dokładnością do określonego miejsca po przecinku, oraz obliczania wartości towaru, gdy podana jest ilość i cena. Wspólnie rozwiązujemy kilka przykładów, także wymyślonych przez uczniów. Uczniowie dokonują obliczeń przy użyciu kalkulatora i zaokrąglają do drugiego miejsca po przecinku. Np. :
0,39 kg sera w cenie 12,99zł/kg
1m 48cm wstążki w cenie 2.69zł/m
ćwierć kilograma szynki w cenie 22,99zł/kg
1kg 27dag jabłek w cenie 2.20zł/kg
W krótkiej dyskusji omawiam z uczniami pojęcia „wartość”, „ilość”, „cena”. Zapisujemy wniosek - „przepis na udane obliczenia” : „WARTOŚĆ = CENA X ILOŚĆ”
2. Zabawa w zakupy
Kilka dni wcześniej polecam chętnym uczniom wykonanie trzech prostych „gazetek reklamowych” z artykułami spożywczymi, dla trzech różnych stoisk:
✓ Owoce, warzywa
✓ Wędliny
✓ Sery
Na każdej planszy wykonanej przez uczniów znajdują się zdjęcia kilku artykułów spożywczych oraz ich ceny, niekoniecznie za 1kg. (np. jabłka – paczka trzykilogramowa, ser biały w cenie 1,49 za 25dag)
Rozdaję uczniom paragony - tabele do uzupełnienia podczas zakupów.
|artykuł |cena |ilość |wartość |
| ser żółty | |0,250kg | |
|ser biały | |1 kg | |
|wędlina I | |0,33kg | |
|wędlina II | |35 dag | |
|owoce | |1kg 25dag ...