Dodaj publikację
Autor
Marta Siewier
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
382

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji utrwalającej tw. Pitagorasa i tw. odwrotne dla klasy I lub II gimnazjum.
 Pobierz (doc, 58,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji matematyki

PRZEDMIOT : MATEMATYKA
KLASA : Ia
SZKOŁA : PUBLICZNE GIMNAZJUM W UJEŹDZIE
TEMAT : PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIA TWIERDZENIA PITAGORASA  
I TWIERDZENIA ODWROTNEGO DO TWIERDZENIA
PITAGORASA
PROWADZĄCY: MARTA SIEWIER

CELE OGÓLNE:
-przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących twierdzenia Pitagorasa i twierdzenia
odwrotnego
-stosowanie powyższych twierdzeń do rozwiązywania problemów o charakterze praktycznym
-rozwijanie cech pozwalających na współdziałanie i efektywną pracę w grupie
-przypomnienie pewnych wartości w życiu człowieka

CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ POTRAFI:
-sformułować treści twierdzeń
-zapisać treść tw. Pitagorasa w postaci wzoru przy standardowych i niestandardowych
oznaczeniach
-wyznaczać dowolny brakujący bok trójkąta prostokątnego
-sprawdzać czy trójkąt jest prostokątny
-stosować poznane twierdzenia w różnego typu problemach praktycznych
-wypowiadać się i używać języka matematycznego

METODY I FORMY PRACY:
-praca z całą klasą
-praca w grupach
-praca indywidualna
-czynnościowa-rozwiązywanie zadań

ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
-kartki z treściami zadań
-krzyżówka
-pisaki i arkusze papieru na rysunki do zadań
-plan terenu do zadania nr 4
-ankieta

PRZEBIEG LEKCJI
1.Część wstępna (7 min.)
-czynności organizacyjne
-sprawdzenie pracy domowej
-powtórzenie podstawowych zagadnień z realizowanego działu (czego dotyczy twierdzenie
Pitagorasa i twierdzenie odwrotne, nazwy boków trójkąta prostokątnego, treści twierdzeń, wzór podstawowy i jego przekształcone postacie, poznane zastosowania w.w. twierdzeń)

2.Część główna
-rozdanie grupom zadań do rozwiązania, kartonów i pisaków do wykonania rysunków (grupy
5-6 osobowe wg wcześniejszych ustaleń
-praca w grupach nad problemami
-zapisanie rozwiązań do zeszytu i przygotowanie zadań do zreferowania na tablicy (10 min)
-prezentacja wyników pracy grupy przed całą klasą (lider) (20 min)
Jeżeli któraś z grup rozwiąże wcześniej swoje zadanie otrzyma do rozwiązania krzyżówkę.

3.Część podsumowująca: (7min)
-próba sformułowania i zapisanie tematu lekcji
-ocena pracy grup
-zadanie pracy domowej z zaznaczeniem, aby krzyżówkę rozwiązać już dziś ze względu na
hasło (25.05)

ZAŁĄCZNIK NR 1

KRZYŻÓWKA

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R
| | | | | |
| | | | | | | | | |
| | | | | | | | | |
| | | | | | | | |

1. Zdanie matematyczne wymagające dowodu
2. Pierwsza część twierdzenia
3. Słynny filozof grecki żyjący w VI w p.n.e.
4. Druga część twierdzenia
5. Trójkąt, którego dotyczy tw. Pitagorasa
6. Samotny bok w trójkącie prostokątnym
7. Kąt będący sumą kątów wewnętrznych trójkąta
8. Jednostka miary kąta
9. Dwa boki w trójkącie prostokątnym
10. Układanka z pociętego kwadratu

Hasło odczytasz wg szyfru
F1-C4-F6-E7-G8 G10-D3-I9-M6-H2

ZAŁĄCZNIK NR 2

Zad. 1

Przed wyjazdem na biwak okazało się, że należy przygotować dla każdej drużyny chorągiewkę w kształcie trójkąta równoramiennego o podstawie 36cm i wysokości 24 cm. Oblicz ile trzeba zapłacić za obszycie czterech takich ...