Dodaj publikację
Autor
Bożena
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
329

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to scenariusz zajęć historii i społeczeństwa dla klasy czwartej. Opracowany został dla dzieci, które pracują na podrecznikach Nowej Ery. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali podczas tych zajęć.
 Pobierz (doc, 24,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji historii i społeczeństwa w klasie IV

1. Temat lekcji: Jak poznajemy historię?
2. Cele operacyjne lekcji:
a) Uczeń zna:
• pojęcia: źródło historyczne( materialne i pisane), archeolog, wykopalisko, pismo.
b) Uczeń rozumie:
• różnice między pracą archeologa i historyka,
• rolę źródła historycznego w poznawaniu i rekonstrukcji przeszłości,
• na czym opiera się wiedza historyczna.
c) Uczeń potrafi:
• podać przykłady źródeł materialnych i pisanych,
• opisać wygląd stanowiska archeologicznego,
• omówić różne rodzaje pisma.
3. Metody pracy: elementy wykładu, praca w grupach.
4. Środki dydaktyczne: przykłady źródeł historycznych ( przedmioty codziennego użytku), kartki z napisami źródła materialne i źródła pisane.
5. Przebieg lekcji:
a) Uczniowie przypominają, czym zajmuje się historia. Swobodne rozmowy na temat: skąd wiemy , jak wyglądało życie ludzi setki czy tysiące lat temu. Co pozostawili po sobie ludzie, którzy żyli dawno temu?
b) Nauczyciel prezentuje kilka przykładów źródeł materialnych i pisanych, z którymi uczniowie mają styczność z życiu codziennym. Przedmioty te zostają ułożone na stole.
c) Rozmowa na temat, które z przedstawionych przedmiotów mają szansę przetrwać dłużej , nie ulegając zniszczeniu?
d) Zgodnie z sugestiami uczniów leżące na stole przedmioty zostają podzielone na dwie grupy, reprezentujące źródła materialne i pisane. Nauczyciel określa poszczególne kategorie, stawiając obok napisy . Uczniowie zapisują krótką notatkę do zeszytu.
e) Nauczyciel zadaje zagadkę uczniom. Badaniem przeszłości na podstawie źródeł historycznych zajmują się archeolodzy i historycy. Archeolodzy są naukowcami, którzy badają źródła wykopane z ziemi. Jakim rodzajem źródeł zajmują się przede wszystkim historycy?
f) Na tablicy zostają powieszone napisy : źródła historyczne, źródła pisane, źródła materialne, historyk, archeolog. Wybrani uczniowie łączą właściwie pojęcia( historyk +źródła pisane, archeolog +źródła materialne).Zapisanie notatki do zeszytu.
g) Praca w grupach . Podział losowy klasy ( na podstawie wybranego cukierka) na 4 grupy: dwie grupy historyków i dwie grupy archeologów. Nauczyciel opisuje sytuację, w której źródła pokazane na początku lekcji zostają odnalezione za 1000 lat. Historycy ustalają jakich informacji o naszych czasach dostarczyłyby źródła pisane. Archeolodzy podobnie interpretują źródła materialne. Na pracę przeznacza się około 5 minut. Następnie zespoły prezentują efekt swojej pracy( w formie ustnej lub pisemnej).
h) Podsumowanie zajęć. Uczniowie wymieniają podobieństwa oraz różnice między pracą historyka i archeologa.
i) Zadanie domowe i jego objaśnienie: ćw. 1/7 , dla chętnych 2/7.

Zajęcia obserwowała studentka filologii polskiej p. Katarzyna Chowańska.