Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Opracowała: MAŁGORZATA NOWAK – nauczyciel matematyki
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI
Temat: „Przyjazne procenty” – utrwalenie wiadomości.
Dział programowy: Procenty. Klasa VI.
Ścieżki edukacyjne:
▪ edukacja czytelnicza
Czas trwania: 45 min.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności stosowania obliczeń procentowych.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
▪ potrafi podać przykłady rzeczywistych sytuacji, w których konieczne jest stosowanie obliczeń procentowych,
▪ potrafi zamieniać ułamki na procenty i procenty na ułamki,
▪ potrafi interpretować dane przedstawione na diagramach procentowych,
▪ potrafi wykonywać czynności zgodnie z przedstawioną instrukcją,
▪ potrafi analizować treść zadania problemowego.
Uczeń rozumie:
▪ pojęcie ułamka zwykłego i dziesiętnego,
▪ pojęcie procentu jako ułamka o mianowniku 100,
▪ sposób obliczania procentu danej liczby.
Uczeń umie:
▪ analizować diagramy procentowe,
▪ stosować obliczenia procentowe w życiu codziennym (obniżki, podwyżki),
▪ logicznie uzasadniać swoją wypowiedź stosując język matematyczny,
▪ współpracować w zespole.
Metody:
▪ ćwiczenia praktyczne
▪ gry dydaktyczne (puzzle matematyczne, domino matematyczne, układanka obrazkowa)
▪ metoda problemowa
▪ pogadanka
Formy pracy:
▪ praca w parach
▪ praca z całą klasą
▪ praca indywidualna ucznia
Środki dydaktyczne:
▪ przybory geometryczne, kredki, mazaki, magnesy
▪ puzzle matematyczne
▪ plansza demonstracyjna
▪ układanka obrazkowa (karty do pracy w grupach)
▪ domino matematyczne
▪ karty pracy ucznia
Przebieg lekcji:
1. Podanie celu i tematu lekcji.
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Przypomnienie podstawowych wiadomości o procentach (Co to jest procent?, W jaki sposób zamieniamy procenty na ułamki i ułamki na procenty?, Jakie znamy rodzaje diagramów procentowych?).
4. Praca z kartą pracy – każdy uczeń otrzymuje kartę pracy (załącznik).
- rozwiązywanie rebusów
- zadania dotyczące przeliczania procentów na ułamki i ułamków na procenty
- odczytywanie danych z diagramu procentowego
- stosowanie procentów w zadaniach praktycznych (obniżki).
5. Podział klasy na grupy.
6. Uczniowie rozwiązują zadanie w grupach – zadaniem uczniów jest dokonanie zamiany procentów na ułamki zwykłe i dziesiętne (układanka obrazkowa).
7. Uczniowie otrzymują kolejne materiały do pracy w grupach (gra dydaktyczna (domino matematyczne) – załącznik.
8. Zadanie do wykonania w parach - ułożenie puzzli matematycznych.
9. Sytuacja problemowa – scenka odegrana przez uczennicę (praca z całą klasą).
10. Podsumowanie lekcji.
11. Podanie i omówienie zadania domowego.
12. Informacja zwrotna (arkusz ewaluacyjny – wypełnienie przez uczniów) – załącznik.
13. Nagrodzenie najbardziej aktywnych uczniów.
14. Zakończenie lekcji.
Przykładowe załączniki
Załącznik
K A R T A P R A C Y
Zadanie 1
Rozwiąż rebusy:
[pic] ………………………………
[pic] ………………………………..
[pic] ………………………………..
Zadanie 2
Dokończ zdania:
a) Połowa to .................... %.
b) Jedna czwarta to .................... %.
c) Trzy czwarte to .................... %.
d) Całość to .................... %.
Zadanie 3
Zamień ułamki na procenty:
a) 0,4 = 1,45 =
b) 3,5 = 0,2 =
c) [pic] = [pic] =
Zadanie 4
Zamień % na liczby:
a) 1 % = 6% =
b) 27% = 79% =
c) 136% = 252% =
Zadanie 5 ...