Dodaj publikację
Autor
Iwona Milcarz
Data publikacji
2008-02-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
231

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji poświęcony tematowi zbiorów oraz działań na zbiorach.
 Pobierz (doc, 37,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji matematyki
nauczyciel prowadzący Iwona Milcarz

Temat lekcji : „Zbiory i działania na zbiorach”

Realizacja lekcji: klasa I technikum
Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna
Typ lekcji: lekcja powtórzeniowa
Cele ogólny:
- powtórzenie i utrwalenie pojęcia zbioru oraz działań na zbiorach
- nabywanie umiejętności współpracy przy rozwiązywaniu problemów
Cele szczegółowe:
Uczeń zna:
- intuicyjnie pojęcie zbioru
- działania na zbiorach( suma, iloczyn, różnica zbiorów, dopełnienie zbioru)
Uczeń potrafi:
- wykonać poznane działania na zbiorach
- posługiwać się precyzyjnie językiem matematycznym
Metody pracy:
- pogadanka
- praca indywidualna
- praca w grupach
Środki dydaktyczne:
- podręcznik
- encyklopedia matematyczna
- karty z zadaniami
Przebieg lekcji:
1. Sprawy organizacyjne:
❖ Sprawdzenie obecności i zadania domowego
❖ Podział klasy na grupy
2. Wprowadzenie do lekcji:
❖ Podanie celu lekcji
❖ Przypomnienie pojęcia zbioru( odczytanie z encyklopedii matematycznej hasła o pojęciach pierwotnych i aksjomatach.)
❖ Powtórzenie z uczniami sposobów określania zbiorów oraz działań na zbiorach.
❖ Rozwiązywanie zadań
Zadanie 1
Dane są zbiory: A={1,2,3,5,6,7,11}, B={1,3,5,7,9,10,13,15}. Wyznacz :AB, AB, AB, AB
Zadanie 2
Dane są zbiory: A={2,4,5,7,11,14,17}, B={4,5,8,10}, C={1,7,8,10,14}. Korzystając z symboli [pic], [pic], \ uzupełnij prawe strony równości:
a) {4,5}= e) {2,7,11,14,17}=
b) {1,4,5,7,8,10,14}= f) {4,5,}=
c) {1,2,4,5,7,8,10,11,14,17}= [pic] g) {1,8,10}=
d) {7,14}= h) {2,11,17}=
Zadanie 3
Wyznacz A[pic]B, A[pic]B, A\ B, B\ A zbiorów:
a) A-zbiór liczb naturalnych spełniających nierówność -2<x≤5
B- zbiór liczb całkowitych spełniających nierówność -3<x<7
b) A- zbiór liczb pierwszych spełniających nierówność 0<x<10[pic]
B- zbiór naturalnych dzielników liczby 28
Zadanie 4
Dany jest zbiór X={1,2,3,4,5,6,7,8,9,10}. Wyznacz dopełnienie następujących podzbiorów:
a) A={1,3,5,7}
b) B={4,6,8}
c) C={1,5,10}
d) D={2,4,6,8,10}

3. Przedstawienie rozwiązań zadań przez przedstawicieli grup przy tablicy.
4. Nagrodzenie oceną bardzo dobrą najlepsze dwie grupy.
5. Podsumowanie lekcji.
6. Zadanie domowe