Dodaj publikację
Autor
Dariusz Kapuściński
Data publikacji
2008-02-18
Średnia ocena
5,00
Pobrań
35

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Poszukując miejsc innych, można wycieczkę odbyć do miasta nie mającego charakteru typowo turystycznego, ale ciekawego. Czas na Czeladź!
 Pobierz (doc, 29,5 KB)

Komentarze

damian.franciszek, 2009-07-06, ocena:

Gratuluję ciekawego pomysłu na wycieczkę :) pozdrawiam

Podgląd treści


PLAN RAMOWY DWUDNIOWEJ WYCIECZKI KRAJOZNAWCZO-REKREACYJNEJ DO CZELADZI

Gdzie się znajduje?
Czeladź, jest położona w powiecie będzińskim, w województwie śląskim. To 34-tysięczne miasto, najstarsze w Zagłębiu Dąbrowskim, graniczy z Będzinem, Sosnowcem, Siemianowicami Śląskimi i miastem wojewódzkim-Katowicami.
Jak dojechać?
Dogodny dojazd transportem samochodowym ,a także publicznym. Z Katowic dojechać można autobusami linii 61,11,27,43.Z Sosnowca:88,35 ( także z Mysłowic),100,723.
Z Będzina:42,61,27.Miasto posiada również bezpośrednie połączenie do Bytomia
(nr 42),Dąbrowy Górniczej (nr 27).Linia tramwajowa nr 22 łączy Czeladź z Będzinem i Dąbrową Górniczą. Nie ma linii kolejowej i tym samym stacji kolejowej ,co jest często przedmiotem żartów mieszkańców miast ościennych.
Gdzie przenocować?

Szczególnie godnym polecenia miejscem jest zakon Marianhill, jedyny w Polsce, bracia, wywodzący swój rodowód z RPA, są niezwykle gościnni ,a ceny nie są wygórowane (wcześniej należy rezerwować).Ponadto jest Zajazd przy ul. Sportowej(tel. 032 265 03 12) i wygodne, aczkolwiek drogie ,miejsca w Oberży(www.oberza.com).
Co robić?
Nad całym miastem góruje położony na wzgórzu kościół pod wezwaniem św. Stanisława BM, w który warto zobaczyć cenne polichromie, kaplice w których umieszczone zostały zabytkowe figury świętych i cenne obrazy. Po zwiedzeniu kościoła można udać się na pobliski rynek, który niedawno został poddany gruntownej renowacji. Przy rynku znajdują się sklepiki, warte polecenia kwiaciarnie, w których uczestnicy zaopatrzyć się mogą w różne bibeloty. Pasaż z kilkudziesięcioma, różnej branży sklepami ,znajduje się również w Centrum Handlowym –M1.
Wcześniejsze umówienie się z którąś ze szkół zaowocować może rozegraniem meczów, albo w hali MOSiR(www.mosir.czeladz.pl) , albo na zewnętrznych boiskach ze sztuczną nawierzchnią, znajdujących się przy SP7 i MZS.
W sezonie letnim w parku ”Grabek” po meczu plażowej piłki siatkowej ,możemy się schłodzić w basenie.
Gdzie konsumować?
Po wysiłku fizycznym czas na odpoczynek i konsumpcję. Godne polecenia miejsca, to Pizzeria przy rynku(tel. 515 260 990), ze smacznym pieczywem czosnkowym, tanie posiłki w Zajeździe, oryginalne i droższe strawy (np. jajka przepiórcze w jaskółczych gniazdach) w Oberży czy w Szafranowym Dworze (który ma tą zaletę, że posiada 24 godzinny Grill Bar- www.szafranowydwor.pl).
Drugi dzień zarezerwujmy sobie na spacer(lub marszobieg) czeladzkimi terenami zielonymi: park „Grabek”, ”Jordana”, ”Bożecha”( z punktem widokowym).Odwiedzić warto Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia”( www.galeria-elektrownia.pl), urządzonej w hali kopalnianej, gdzie” za murami z czerwonej cegły, za wielkimi oknami, wpuszczającymi poprzez kasztanowce snopy światła, zatrzymał się czas. Ogromne koło zamachowe z wybitą datą „1903” wprawiające w ruch ...