Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji bibliotecznej
Temat: Proces uczenia się.
Cel główny: uczeń organizuje proces nauki własnej i samokształcenia.
Cele szczegółowe:
Uczeń umie:
- wymienić kanały komunikacyjne,
- opisać specjalizacje półkul mózgowych,
- wymienić czynniki hamujące i ułatwiające proces uczenia się,
- zidentyfikować swój preferowany styl uczenia się.
Uczeń rozumie:
- potrzebę organizacji właściwego procesu uczenia się,
- wpływ otoczenia na naukę własną,
- potrzebę ciągłego rozwijania umysłu.
Uczeń potrafi:
- stworzyć sobie środowisko do procesu uczenia się,
- wykonać ćwiczenia relaksacyjne,
- wybrać muzykę towarzyszącą procesowi uczenia się,
- właściwie zagospodarować swoje miejsce pracy,
- wypracować odpowiednią motywację.
Metody: test, pogadanka, dyskusja, praca indywidualna.
Pomoce: testy, plansza.
Tok zajęć:
- podanie tematu oraz objaśnienie celu zajęć,
- wprowadzenie do zagadnienia nauki własnej i samokształcenia,
- uczniowie rozwiązują test „Kwestionariusz wielorakiej inteligencji” – omówienie jego wyników,
- uczniowie rozwiązują test „Preferowany zmysł w procesie uczenia się” – omówienie wyników testu pod względem percepcji informacji poprzez główne kanały komunikacyjne,
- omówienie pracy mózgu, właściwości mózgu, specjalizacji półkul mózgowych i fal Alfa,
- przedstawienie czynników umożliwiających koncentrację umysłu oraz barier,
- próba oceny swojego miejsca do nauki w domu – dyskusja,
- podsumowanie zajęć i wyjaśnienie ewentualnych niejasności.