Dodaj publikację
Autor
Justyna Juras
Data publikacji
2008-04-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
185

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji bibliotecznej Temat: Książka a adaptacja filmowa – co wybrać? Cel główny: - kształtowanie umiejętności dostrzegania pozytywnych oraz negatywnych stron tekstu literackiego i adaptacji filmowej.
 Pobierz (doc, 22,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji bibliotecznej

Temat: Książka a adaptacja filmowa – co wybrać?

Cel główny:
- kształtowanie umiejętności dostrzegania pozytywnych oraz negatywnych stron tekstu literackiego i adaptacji filmowej.

Cele szczegółowe:

Uczeń pamięta:
- rodzaje adaptacji,
- tytuły najsłynniejszych adaptacji filmowych lektur szkolnych.

Uczeń rozumie:
- znaczenie pojęcia adaptacji filmowej,
- wartość literacką książki i artystyczną adaptacji,
- korzyści płynące z obcowania z lekturą,
- korzyści wynikające z wyboru adaptacji filmowej.

Uczeń potrafi:
- dostrzec różnice między adaptacją filmową a tekstem literackim,
- ocenić wartość wybranej adaptacji filmowej bądź książki.

Metody:
praca indywidualna i zbiorowa, pogadanka.

Pomoce:
kasety video, książki, fotosy z planu filmowego.

Tok lekcji:

- przywitanie uczniów, przedstawienie tematu i celów lekcji,
- przypomnienie znaczenia pojęć: książka i adaptacja,
- przedstawienie rodzajów adaptacji,
- wspólna analiza cech książki i adaptacji,
- podanie przykładów ekranizacji lektur szkolnych,
- wypowiedzi uczniów na temat wartości utworu literackiego,
- uczniowie przedstawiają zalety i wady iadaptacji filmowej,
- podsumowanie lekcji i wyjaśnienie ewentualnych niejasności.