Dodaj publikację
Autor
Justyna Juras
Data publikacji
2008-04-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
94

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji bibliotecznej Temat: Przed trudnym wyborem szkoły i zawodu. Cel główny: - uzmysłowienie uczniom konieczności świadomego i rozważnego wyboru szkoły i zawodu, a także wskazanie źródeł informacji o szkołach ponadpodstawowych.
 Pobierz (doc, 23,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji bibliotecznej

Temat: Przed trudnym wyborem szkoły i zawodu.

Cel główny:
- uzmysłowienie uczniom konieczności świadomego i rozważnego wyboru szkoły i zawodu, a także wskazanie źródeł informacji o szkołach ponadpodstawowych.

Cele szczegółowe:

Uczeń pamięta:
- źródła informacji o szkołach i zawodach,
- rodzaje i typy szkół ponadpodstawowych.

Uczeń rozumie:
- różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami szkół ponadpodstawowych,
- istnienie 3 grup zawodowych (związanych z danymi, rzeczami, ludźmi),
- związek między zainteresowaniami a wyborem szkoły i zawodu,
- potrzebę podjęcia świadomej i rozważnej decyzji o wyborze szkoły
i zawodu.

Uczeń potrafi:
- wymienić typy i rodzaje szkół ponadpodstawowych,
- wskazać źródła informacji o szkołach,
- umieć praktycznie skorzystać ze źródeł informacji o szkołach i zawodach.

Metody: pogadanka, test, krzyżówka, ankieta, praca indywidualna i grupowa.

Pomoce: test, krzyżówka, ankieta, informatory o szkołach i zawodach.

Tok zajęć:

- podanie tematu oraz objaśnienie celu zajęć,
- wprowadzenie do tematu - refleksje na temat wyboru szkoły i zawodu,
- wprowadzenie pojęcia „potencjał osobisty” i omówienie go,
- wypełnianie przez uczniów ankiety „Moja przyszłość” – omówienie ćwiczenia,
- przedstawienie czynników zewnętrznych, mających wpływ na wybory (wsparcie rodziny, możliwości finansowe, miejsce zamieszkania),
- rozwiązywanie przez uczniów testu „Czy lubisz?” – omówienie wyników testu (konfrontacja własnych możliwości z wymaganiami poszczególnych grup zawodowych),
- rozwiązywanie przez uczniów krzyżówki,
- podsumowanie lekcji i wyjaśnienie ewentualnych niejasności.