Dodaj publikację
Autor
Joanna Prychodko
Data publikacji
2008-05-19
Średnia ocena
5,00
Pobrań
387

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

  Scenariusz zawiera powtórzenie wiadomości z zakresu epoki napoleońskiej. Atutem jest różnorodność tekstów źródłowych, które mogą zaktywizować do pracy uczniów rzadko uczestniczących w zajęciach.
 Pobierz (doc, 113,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji historii w klasie II gimnazjum

Klasa II d rok szkolny 2007/2008 data realizacji 15.05.2008r.
Czas : 45 min.

Temat: Napoleon Bonaparte – wyzwoliciel czy zdobywca?
(powtórzenie – wiadomości).

Treści programowe:

- podboje Napoleona w Europie;
- funkcjonowanie Księstwa Warszawskiego;
- decyzje kongresu wiedeńskiego;

Cel główny:
- powtórzenie i utrwalenie wiadomości z zakresu epoki napoleońskiej;

Cele operacyjne:

Poziom wiadomości:
Uczeń zna:
- daty: 1799r., 1802r.,1804r., 1805r., 7.07.1807r., 1812r., 1813r., 1815r, 1814/1815.
- pojęcia: Kodeks cywilny, konkordat, dekret grudniowy, blokada, „bitwa trzech cesarz”
„tańczący kongres”, 100 dni,
- postacie: Napoleon Bonaparte, ks. Józef Poniatowski, car Aleksander I, Michał Kutuzow,
gen. Jan Henryk Dąbrowski, Józef, Wybicki, gen. Artur Wellington;
- poszczególne etapy kariery i działalności politycznej Napoleona Bonaparte;
- obszary zagarnięte w Europie na rzecz cesarstwa francuskiego;
- przyczyny klęski w Rosji;
- zasięg terytorialny i ustalenia dotyczące Księstwa Warszawskiego;
- decyzje kongresu wiedeńskiego;
Uczeń rozumie:
- okoliczności objęcia władzy przez Napoleona;
- przyczyny sukcesów w walce z koalicjami;
- skutki wyprawy do Rosji;
- zaangażowanie Polaków w sprawę napoleońską;

Poziom umiejętności:
Uczeń potrafi:
- formułować argumenty oparte na źródłach historycznych i tekstach pomocniczych;
- wyszukiwać informacji na określony temat;
- posługiwać się mapą;
- wyjaśnić rolę wielkich indywidualności w historii i ich wpływ na dzieje ludzkości;
- potrafi pracować w zespole i samodzielnie;
Metody:

- praca w zespole ze źródłami i materiałami pomocniczymi( stoliki zdaniowe);
- praca indywidualna z kartą pracy i mapą;

Forma:
- zbiorowa;
- indywidualna;

Środki dydaktyczne:

- podręcznik programowy „Przez wieki” kl.2;
- karta pracy;
- materiały źródłowe i pomocnicze;
- album „Niech żyje cesarz” wyd. Muzeum Śląskie w Katowicach;

Literatura:

- Polska w latach 1795 – 1864, Wybór tekstów źródłowych do nauczania historii, Warszawa
1986, s.57.
- D. Ostapowicz, S. Suchodolski, Nowa matura z historii, Przekazy źródłowe z ćwiczeniami,
tom 2, s. 28 – 29.

Przebieg zajęć:

Faza wprowadzająca

1.Czynności organizacyjno – porządkowe;
- sprawdzenie obecności;
- podanie tematu;

2. Nauczyciel wyjaśnia przebieg i sposób realizacji tematu, którego celem jest uporządkowanie i utrwalenie wiadomości z zakresu epoki napoleońskiej.
a) rozdanie indywidualnych kart pracy;
b) podział klasy na zespoły i przydział zadań do wykonania;

Faza realizacyjna:

1. Przystąpienie zespołów do pracy. ( czas około 10 – 15 min.)

a) Zespół I ( od konsulatu do cesarstwa - materiał pomocniczy 1)
- zadaniem jest krótkie przedstawienie sylwetki Napoleona Bonaparte oraz charakterystyka jego rządów we Francji do momentu koronacji);

b)Zespół II (podboje w Europie w latach 1805 – 1813 – materiał pomocniczy 2)
- zadaniem zespołu jest uporządkowanie najważniejszych bitew stoczonych przez
przez Napoleona z podziałem na zwycięstwa i porażki;

c) Zespół III ( Sprawa polska w epoce napoleońskiej – materiał pomocniczy 3)
- zadaniem zespołu jest ...