Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Jurczak
Data publikacji
2008-05-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
292

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

"Rodzaje i własności trójkątów" - konspekt lekcji matematyki dla uczniów klasy III gimnazjum.
 Pobierz (doc, 44,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji prowadzonej przez Agnieszkę Jurczak
Klasa ; III c
Temat : Rodzaje i własności trójkątów.

Cele lekcji
Uczeń zna:
•warunek istnienia trójkąta,
•twierdzenie o sumie miar kątów wewnętrznych trójkąta,
•klasyfikacje trójkątów,
•twierdzenie Pitagorasa.

Uczeń umie:
•sprawdzać, czy z danych odcinków można zbudować trójkąt,
•obliczać miarę trzeciego kąta, mając dane dwa,
•rozwiązywać zadania tekstowe związane z trójkątami.

Metody nauczania
•ćwiczenia
•dyskusja
•praca z kartami pracy

Formy pracy
•praca w grupach
•równym frontem
•indywidualna

Środki dydaktyczne:
Plansza z tabelką, tabelki dla uczniów, wycięte figury, podręcznik, karty pracy.

Przebieg lekcji:

Część wstępna:
1. Sprawdzenie obecności.
2. Wprowadzenie do nowego działu.

Część zasadnicza :
1.Podział trójkątów.
Uczniowie pracują samodzielnie z otrzymanymi trójkątami, klasyfikują je, umieszczając w odpowiednim miejscu w podanej tabeli (Załącznik 1). Po wykonaniu tej czynności jeden z uczniów prezentuje to dla całej klasy, wykorzystując przygotowana planszę z tabelą i wyciętymi trójkątami.
2.Przypomienie następujących własności trójkątów:
- suma kątów wewnętrznych trójkąta;
-warunek trójkąta;
-twierdzenie Pitagorasa.
Uczniowie w czteroosobowych grupach zajmują się wyznaczonym zagadnieniem. Otrzymują potrzebne materiały, na których przedstawiciel grupy, po wspólnych przemyśleniach zaprezentuje wnioski na tablicy.
Klasa zostanie podzielona na 7 grup. Dwie grupy będą zajmować się sumą katów wewnętrznych, następne trzy grupy - warunkiem trójkąta i pozostałe dwie – twierdzeniem Pitagorasa.
Uczniowie zajmujący się pierwszym zagadnieniem otrzymają: wycięte trójkąty z zaznaczonymi kątami oraz wycięte trzy kąty równe kątom danego trójkąta.
Grupy omawiające drugi temat dostają: wycięty trójkąt oraz kilka odcinków wyciętych z papieru, na których będą pokazywać kiedy można zbudować trójkąt, wykonalność kiedy jest to niemożliwe.
Do omówienia ostatniego tematu uczniowie otrzymają : wycięty trójkąt prostokątny, pocięte kwadraty o bokach równym bokom trójkąta. Uczniowie je wykorzystają do udowodnienia twierdzenia Pitagorasa.

3.Ćwiczenia utrwalające omawiane wiadomości na lekcji. Ćwiczenie A, B, D, F str.88 podręcznik.
Uczniowie pracują równym frontem. Rozwiązania poszczególnych zadań przedstawione zostają na tablicy.

4.Praca samodzielna z kartami pracy (Załącznik 2).
Część końcowa

1.Podsumowanie wiadomości z lekcji.
2.Podanie i omówienie pracy domowej.
Zad.1,3 str.91 podręcznik
Załącznik 1

| Kąty |Prostokątny |Ostrokątny |Rozwartokątny |
|Boki | | | |
| | | | |
| | | | |
|Równoramienny | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
|Równoboczny | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
|Różnoboczny | | | |
| | | | |
| | | | |

Załącznik 2

KARTA PRACY: Trójkąty
Zadanie1. Czy boki trójkąta mogą mieć następujące długości?
a) 2,5m , 3,5m , 6m b)3cm , 6cm , 10cm c)10cm , 10m , 0,01km

Zadanie 2. Dwa kąty trójkąta mają miary 35˚ i 40˚.
Jaki to trójkąt – ostrokątny, prostokątny czy rozwartokątny?

Zadanie 3. W pewnym trójkącie równoramiennym miara jednego
z kątów jest równa 80˚. Wyznacz miary pozostałych kątów tego
trójkąta. Czy jest tylko jedna odpowiedź?

Zadanie 4. a ...