Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji powtórzeniowej (2 godziny lekcyjne)
Klasa: III E
Temat: Własności funkcji liniowej i kwadratowej- powtórzenie wiadomości
I. Cele:
Uczeń potrafi:
• sporządzać wykres funkcji liniowej;
• wymieniać podstawowe własności funkcji liniowej;
• napisać wzór funkcji liniowej na podstawie danych jej własności;
• zapisywać wzór funkcji kwadratowej w postaci ogólnej, kanonicznej i iloczynowej;
• sporządzać wykresy funkcji kwadratowej;
• wymieniać podstawowe własności funkcji kwadratowej;
• współpracować w grupie;
• rozwiązywać problemy.
II. Metody nauczania:
• pogadanka wprowadzająca;
• burza mózgów- podczas powtórzenia wiadomości z klasy piwrwszej
• pogadanka podsumowująca lekcję;
• metoda pracy w grupie;
III. Formy :
• zbiorowa-podczas burzy mózgów;
• indywidualna;
• grupowa;
IV. Środki dydaktyczne:
• zadanie dla grupy;
• zadania na kartach;
V. Przebieg lekcji:
1) Czynności organizacyjno-porządkowe.
2) Powtórzenie wiadomości dotyczących funkcji liniowej i kwadratowej;
• Jaki jest wzór ogólny funkcji liniowej?
• Co to jest miejsce zerowe funkcji?
• Jak brzmi warunek równoległości prostych?
• Kiedy funkcja liniowa jest rosnąca, kiedy malejąca?
• Warunek prostopadłości prostych?
• W jakim punkcie wykres funkcji y=2x-3 przecina oś rzędnych?
• Ile miejsc zerowych ma funkcja y=-5?
• Ile miejsc zerowych ma funkcja y=0?
• Czy wykres funkcji y=-x jest równoległy do wykresu funkcji y=0,75x-1?
• Postacie ogólna, iloczynowa i kanoniczna funkcji kwadratowej.
• Liczba miejsc zerowych funkcji kwadratowej.
• Wzory na pierwiastki funkcji.
• Kiedy funkcja kwadratowa posiada wartość najmniejszą, a kiedy największą?
3) Podanie tematu i przedstawienie celów lekcji.
4) Podział klasy na czteroosobowe zespoły (uczniowie siedzący w sąsiednich ławkach tworzą grupę).
5) Rozdanie zespołom instrukcji dla grupy oraz kopert z zadaniami na kartach:
Instrukcja:
Otrzymaliście kopertę. W kopercie znajdują się karty z informacjami dotyczącymi pewnej funkcji liniowej lub kwadratowej. Każda koperta zawiera dwa zadania. Podzielcie karty z koperty między siebie, następnie rozmawiajcie, wymieniajcie informacje między sobą, jednak nie wolno wam pokazywać sobie nawzajem swoich kart. W wyniku dyskusji należy ustalić wzór funkcji, a następnie sporządzić w zeszytach jej wykres. Na podstawie wykresu odczytać wszystkie jej własności.
6) Praca w zespołach, dyskusje.
7) Podsumowanie pracy zespołów przez sprawozdawców grup, wyjaśnienie wątpliwości mających miejsce podczas rozwiązywania zadań, sukcesów, ewentualnie porażek.
8) Ocena pracy poszczególnych zespołów przez nauczyciela. Najlepszy i najszybszy zespół otrzymuje ocenę bardzo dobrą, pozostałe zespoły otrzymują ocenę słowną w formie pochwały.
9) Zadanie i omówienie pracy domowej.
Uczniowie jako zadanie domowe mają ułożyć podobne zadania na kartach z zakresu funkcji liniowej, kwadratowej, wymiernej, potęgowej, wielomianowej którymi wymienią się na następnej lekcji i będą mieć kolejną pracę domową. Zwrócenie uczniom uwagi na fakt, iż można uczyć się rozwiązując zadania ale równie dobrze można uczyć się poprzez układanie zadań.
Zadania na ...