Dodaj publikację
Autor
Dorota Sokołowska
Data publikacji
2008-05-29
Średnia ocena
3,67
Pobrań
418

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

"Co to jest funkcja?" - konspekt lekcji matematyki w klasie II gimnazjum. Jest to lekcja wprowadzająca pojęcie funkcji i podstawowe zagadnienia z nią zwiazane.
 Pobierz (doc, 60,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI dla klasy II gimnazjum

TEMAT LEKCJI: Co to jest funkcja ?

CELE LEKCJI:

1. Uczeń zna i rozumie:
- pojęcia : funkcja, dziedzina i przeciwdziedzina funkcji, argumenty
i wartości funkcji;
- różne sposoby przedstawiania funkcji;
2. Uczeń umie :
- rozróżnić, które przyporządkowanie jest funkcją;
- określić dziedzinę i przeciwdziedzinę funkcji , wskazać argumenty i wartości funkcji;
- opisać funkcję kilkoma sposobami ( graf, tabelka, opis słowny ).
3. Rozwijanie spostrzegawczości , zdolności analizowania i wnioskowania oraz umiejętności uzasadniania własnego zdania.
METODA:

Pogadanka - przypomnienie potrzebnych wiadomości.
Praca w grupach.
Dyskusja .

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Plansze i kartki z zadaniami,
" Zeszyt ćwiczeń dla klasy 2 gimnazjum. Część II " ,
magnesy,
kolorowa kreda

|TOK LEKCJI |Uwagi dotyczące lekcji |
|1. Czynności organizacyjne. |Sprawdzenie obecności, sprawdzenie i omówienie zadania domowego. |
|2. Przypomnienie. |Uczniowie kierowani pytaniami nauczyciela przypominają co to jest przyporządkowanie |
| |i podają przykłady przyporządkowań. |
|3. Omówienie celu i planowanego toku lekcji. |Nauczyciel objaśnia cele lekcji, formy pracy, tok lekcji. Podaje temat lekcji. |
|Wprowadzenie pojęcia: |Nauczyciel poleca uczniom przedstawienie na tablicy dwóch przyporządkowań. Wybiera |
|funkcja. |takie, aby jedno |
| |z nich było funkcją, zaś drugie nie. |
| |Uczniowie naprowadzani pytaniami nauczyciela szukają różnic miedzy nimi. |
| | |
| |Nauczyciel korzystajac z wniosków wyciągniętych przez uczniów wprowadza pojęcie |
| |funkcji. |
| | |
| |Jeśli dane są dwa zbiory A oraz B i jeśli każdemu elementowi zbioru A został |
| |przyporządkowany dokładnie jeden element zbioru B, to takie przyporządkowanie |
| |nazywamy funkcją określoną na zbiorze A o wartościach w zbiorze B. |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| |DZIEDZINA PRZECIWDZIEDZINA |
| | |
| |Zbiór A nazywamy dziedziną funkcji, a jego elementy argumentami tej funkcji. |
| | |
| | |
| |. |
| | |
| |Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z różnymi przyporządkowaniami. |
| |Poleca uczniom, aby wybrali te, które są funkcją |
| |i przypięli je na tablicy za pomocą magnesów. Każda grupa uzasadnia swój wybór. |
| |Podaje dziedzinę i zbiór wartości tej funkcji. |
| | |
| |Nauczyciel pyta uczniów w jaki sposób prezentowane funkcje zostały przedstawione. |
|Praca w grupach - |Uczniowie powinni zauważyć, że dana funkcja jest opisana trzema sposobami: |
|rozpoznawanie wśród przyporządkowań, tych które są |za pomocą tabeli, grafu i opisu słownego. |
|funkcją. | |
| |Następnie uczniowie prezentują te przyporządkowania, które według nich nie są |
| |funkcją i uzasadniają swoje zdanie. |
| | |
| | |
|6. Podsumowanie lekcji. |Zebranie wiadomości poznanych na lekcji. Uczniowie odpowiadają na pytania |
| |nauczyciela. |
| 7. Zadanie domowe. |Nauczyciel podaje i objaśnia zadanie domowe. |

Opracowała Dorota Sokołowska

ZAŁĄCZNIKI DO KONSPEKTU LEKCJI „Co to jest funkcja?”

|WIELOKĄT | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
|LICZBA WIERZCHOŁKÓW |4 |3 |5 |6 |

|1 |2 |3 |4 |5 |6 |
|10 |20 |30 |40 |50 |60 |

|2 |4 |
|6 |12 |
|7 |14 |
|10 |20 |
|15 |30 |
|16 |32 |
|30 |60 |
|42 |84 |

|KAŻDEMU PAŃSTWU PRZYPORZADKOWUJEMY |
|JEGO STOLICĘ |

|X |-2 |0 ...