Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI
przeprowadzonej w klasie II gimnazjum
TEMAT LEKCJI: Własności funkcji y = a x + b – sesja plakatowa.
CELE LEKCJI
W czasie lekcji uczeń:
➢ Utrwali wiadomości o funkcji (sposoby tworzenia wykresów, szukania punktów przecięcia wykresu z osiami układu współrzędnych, miejsce zerowe funkcji, warunek równoległości prostych).
➢ Ćwiczy rysowanie i opisywanie wykresów funkcji.
➢ Odczytuje informacje z wykresu funkcji.
➢ Poszukuje prawidłowości zależności przedstawionej na wykresie.
➢ Przedstawia własności funkcji.
➢ Uczy się pracy w grupie.
➢ Rozwija umiejętność prezentacji swoich rozwiązań.
METODY
▪ dyskusja,
▪ praca indywidualna,
▪ praca w grupach 6-osobowych.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
▪ duże arkusze papieru,
▪ kolorowe pisaki, kredki,
▪ magnesy.
PRZEBIEG LEKCJI
1. Przypomnienie wiadomości o funkcji.
Uczniowie odpowiadając na pytania nauczyciela przypominają wiadomości o funkcji, jej własnościach, wykresie.
2. Podział klasy na grupy.
3. Sporządzenie wykresu funkcji i przedstawienie jej własności w formie plakatu.
Każda grupa otrzymuje jedno zadanie. Nauczyciel ustala z uczniami czas wykonania plakatu, jakie informacje mają się na nim znaleźć i jak będzie oceniany.
|Sporządź wykres funkcji y = - 2x + 5 i .... |
|Grupa I |
|Podaj miejsce zerowe funkcji. |
|Grupa II |
|Podaj punkty przecięcia się wykresu z osiami układu współrzędnych. |
|Grupa III |
|Sprawdź, czy punkty A = (2,4); B = (- 1, 7) należą do wykresu funkcji. |
|Grupa IV |
|Określ monotoniczność funkcji. |
|Grupa V |
|Określ, dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie. |
|Grupa VI |
|Znajdź prostą, która jest równoległa do wykresu danej funkcji i przechodzi |
|przez punkt C = (1,3). |
Uczniowie sporządzają wykres funkcji i przedstawiają rozwiązanie swojego zadania w formie plakatu. Nauczyciel kontroluje prace uczniów i odpowiada na ewentualne pytania.
4. Ocena prac.
Każda z grup zawiesza swój plakat na tablicy i omawia swoje rozwiązanie. Pozostali uczniowie pod kontrola nauczyciela dokonują oceny poprawności wykonania zadania oraz pomysłowości w przedstawieniu problemu.
5. Rozwiązywanie zadań.
Każdy z uczniów otrzymuje kartkę z zadaniami dotyczącymi własności funkcji. Nauczyciel omawia je i poleca uczniom pracę indywidualną nad tymi zadaniami.
|Zadanie 1 |
|Oblicz miejsce zerowe funkcji y = 2x + 5. |
|Zadanie 2 |
|Podkreśl kolorem czerwonym wzory funkcji rosnących a zielonym wzory funkcji malejących: |
|y = 3x + 4 |
|y = - 3 |
|y = 5 – 3x |
|y = 6 |
|y = - x + 8 |
|y = - 4 + 3x |
|y = x - 2 |
|Zadanie 3 |
|Napisz trzy przykłady funkcji, których wykresy są równoległe do wykresu funkcji y = - 3x – 1. |
|Zadanie 4 |
|Sprawdź, czy punkt A = ( -2, 4) należy do wykresu funkcji y = - x + 3. |
|Zadanie 5 |
|Napisz równanie prostej przechodzącej przez punkt A = (2,5) i równoległej do wykresu funkcji y = 2x – 3. |
|Zadanie 6 |
|Dla jakiej wartości a, funkcja y = a x + 5 ...