Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA
Temat: Adaptacja do środowiska wodnego – ćwiczenia oswajające z wodą
Cele główne:
1.Umiejętności: Opanowanie podstawowych czynności w wodzie
-zanurzanie głowy do wody
-otwieranie oczu pod wodą
-opanowanie wydechu do wody
2. Wiadomości: z zakresu bezpieczeństwa i przepisów BHP na pływalni krytej,
3. Sprawność motoryczna: szybkość, koordynacja, siła
4. Działania wychowawcze: dyscyplina oraz wytrwałość jako podstawa opanowania umiejętności
sportowych
Miejsce zajęć: pływalnia kryta
Ilość uczestników: 14 osób
Czas trwania zajęć: 45 min
Przybory: obręcze, piłeczki ping-pongowe, krążki zatapialne, piłki
|Treść ćwiczeń |Zadania szczegółowe |Uwagi organizacyjno-metodyczne |
| |
|CZĘŚĆ WSTĘPNA - 10 minut |
| Ćwiczenia organizacyjne |-zbiórka w szeregu, | |
| |-powitanie, | |
| |-sprawdzenie obecności i liczebności ćwiczących | |
| |-kontrola stroju | |
| |-omówienie zasad zachowania się na terenie pływalni |-stroje kąpielowe i czepki |
|Ćwiczenia na brzegu- rozgrzewka |-obustronne krążenia ramion w przód, w tył z jednoczesnym |ustawienie w rozsypce na szerokości ramion, stopy |
| |półprzysiadem |razem bez odrywania pięt od podłoża |
| |-w opadzie tułowia wymachy ramion w przód, tył, w bok | |
| |-ramiona splecione z tyłu na wysokości pośladków, skłon w przód z |w lekkim rozkroku |
| |jednoczesnym wymachem ramion w górę | |
| |- w przysiadzie podpartym- próby wyprostowania nóg bez odrywania rąk | |
| |-w klęku podpartym palce skierowane do środka w kierunku kolan – | |
| |próby wykonania siadu na piętach bez odrywania rąk | |
| |- w leżeniu przodem dłonie ułożone obok barków- próby wyprostowania | |
| |rąk z jednoczesnym odchyleniem tułowia do tyłu | |
|Ćwiczenia w wodzie płytkiej |wejście do wody po drabince przodem do basenu |uczniowie wchodzą pojedynczo z równoczesnym |
| |-ćwiczący maszerują w wodzie trzymając się brzegu pływalni, a |trzymaniem się poręczy |
| |następnie w rzędzie trzymając ręce na barkach kolegów | |
| |- w szeregu trzymając się za ręce powolne przejście na drugą stronę| |
| |basenu, powrót tyłem | |
| |-j.w tylko szybciej | |
| |-j.w tylko bez trzymania się za ręce |uczniowie w dowolny sposób stosując podskoki |
| |- następnie w trójkach (bez trzymania) kto pierwszy przedostanie się |obunóż, jednonóż lub bieg bokiem pokonują |
| |na druga stronę |wyznaczoną odległość |
| |-j.w. tylko w dwójkach | |
| |-j.w tylko ustawienie w szeregu | |
| | | |
| | | |
| |CZĘŚĆ GŁÓWNA -25 minut | |
| | | |
| | | |
| |,,Marsz w wodzie” – uczniowie maszerując w wodzie na hasło | |
| |nauczyciela naśladują różne ruchy np. słoń – silnie uderzają o dno |ustawienie w szeregu, z jednej strony basenu |
| |basenu, piłkarz- naśladują kopanie piłki, lokomotywa – krótkie | |
| |szybkie kroki, proste kolana, naśladowanie głosem lokomotywy, żabki | |
| |-skoki obunóż | |
|Ćwiczenia przygotowujące do | | |
|zanurzenia głowy |,,Olbrzymy i karły” – uczniowie maszerują po obwodzie koła w prawą | |
| |lub lewą stronę, na hasło ,,olbrzymy” maszerują na palcach, wysoko | |
| |unosząc ramiona, na hasło ,,karły” maszerują w przysiadzie, drobnymi | |
| |kroczkami, zanurzone po szyję w ...