Dodaj publikację
Autor
Dominika Izabela Nowicka
Data publikacji
2008-06-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
183

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI.
 Pobierz (doc, 84,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT
LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

TEMAT: Kąt środkowy i kąt wpisany.

Cele lekcji:

Kategoria A
Uczeń:
- zna pojęcia: kąta, okręgu, promienia okręgu, średnicy okręgu,
cięciwy okręgu
- zna kąty wypukłe
- zna kąty wklęsłe
- zna pojęcie kąta wpisanego i kąta środkowego

Kategoria B
Uczeń:
- wskazuje kąty wpisane i kąty środkowe oraz łuki, na których te
kąty są oparte

Kategoria C
Uczeń:
- kreśli okręgi i kąty
- rysuje kąty wpisane i środkowe
- mierzy kąty
- rysuje kąty wpisane i środkowe

Kategoria D
Uczeń:
- stosuje wiadomości o kątach wpisanych i środkowych do
rozwiązywania zadań

FORMA PRACY UCZNIA: zbiorowa, indywidualna.

METODY: metoda czynnościowa nauczania matematyki, dyskusja, ćwiczenia.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki z narysowanym okręgiem o środku w
punkcie O i promieniu r, model kąta, plansze,
karta pracy ucznia, przybory matematyczne.

SCENARIUSZ LEKCJI:

|Ogniwa lekcji |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|I Część wstępna |Powitanie uczniów. | |
| | | |
|- sprawy organizacyjno – |Sprawdzam listę obecności. Wpisuję temat lekcji do | |
|porządkowe |dziennika. Zapoznanie z tematem i celami lekcji. | |
| | | |
| |Zadaję uczniom pytania. | |
|- wprowadzenie do tematu |Kto z was poda definicję kąta? | |
|lekcji | |Uczniowie odpowiadają. |
| | |Kątem nazywamy część płaszczyzny ograniczoną dwiema |
| | |półprostymi wraz z tymi półprostymi, wychodzącymi z |
| | |jednego punktu, który nazywamy wierzchołkiem kąta, |
| | |półproste nazywamy ramionami kąta. |
| | | |
| | |Wnętrze kąta to: ramiona kąta, wierzchołek kąta i |
| | |część płaszczyzny ograniczona ramionami kąta. |
| |Co zawiera wnętrze kąta? | |
| | |Półproste o wspólnym początku dzielą płaszczyznę na |
| | |dwa kąty: wypukły i wklęsły. |
| | | |
| | | |
| |Na jakie dwa kąty dzielą płaszczyznę półproste o |Jeżeli odcinek łączący ramiona kąta w całości zawiera|
| |wspólnym początku? |się we wnętrzu kąta, kąt taki nazywamy wypukłym. |
| |(Przytwierdzam do tablicy planszę nr 1) |Miara kąta wypukłego wynosi od 0( do 180(. |
| | | |
| |Jaki kąt nazywamy kątem wypukłym? |Jeżeli odcinek łączący ramiona kąta w całości nie |
| |(Przytwierdzam do tablicy plansze nr 3). |zawiera się we wnętrzu kąta, kąt taki nazywamy |
| | |wklęsłym. Miara kąta wklęsłego jest większa od 180( i|
| | |mniejsza od 360(. |
| | | |
| | |Okrąg (O, r) jest to zbiór punktów równo oddalonych |
| |Jaki kąt nazywamy kątem wklęsłym? |od punktu O o promieniu r. |
| |(Przytwierdzam do tablicy planszę nr 4). | |
| | |Promieniem okręgu nazywamy odcinek łączący środek |
| | |okręgu z dowolnym punktem okręgu. Cięciwą nazywamy |
| | |odcinek łączący dwa różne punkty okręgu. |
| | |Średnicą nazywamy najdłuższą cięciwę. Jest to cięciwa|
| |Kto z was poda definicję okręgu? |przechodząca przez środek okręgu. |
| | | |
| | |Uczniowie wykonują to ćwiczenie i ramiona kąta |
| |Co nazywamy promieniem, cięciwą i średnicą okręgu? |zaznaczają ołówkiem na kartce z okręgiem. |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | |Kąt środkowy to kąt, którego wierzchołkiem jest |
| | |środek okręgu, a ramionami są półproste zawierające |
| |Na ławkach macie kartki z ...