Dodaj publikację
Autor
Monika Kosk
Data publikacji
2008-06-19
Średnia ocena
4,00
Pobrań
303

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz "Rozpoznawanie i przezwyciężanie złości" skierowany jest zarówno do prowadzących zajęcia socjoterapeutyczne jak i (po pewnych modyfikacjach) wychowawców klas prowadzących zajęcia w ramach godzin wychowawczych.
 Pobierz (doc, 40,0 KB)

Komentarze

agatek246, 2014-12-15

Niektóre zabawy są ciekawe, chociaż gimnazjalistów jest trudno zachęcić by rozmawiali poważnie o swojeje złości, szukali jej przyczyn i sposobów radzenia sobie, więc nie wiem czy wszystkie zabawy pozwolą przeprowadzić w założonej formie...

Podgląd treści


Opracowanie:
Monika Kosk
Zespół Szkół w Siemiatyczach

Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych.

Temat: Rozpoznawanie i przezwyciężanie złości.

Grupa wiekowa: młodzież gimnazjalna
Czas trwania: 60 min.
Liczba uczestników: 20

Cele:
Uczestnik zajęć:
• Wyraża i rozpoznaje uczucia po minie
• Uświadamia sobie przyczyny „swojej” złości
• Uczy się sposobów radzenia ze złością
• Potrafi radzić sobie ze „swoją” złością
• Doskonali umiejętność pracy w grupie
• „Otwiera” się przed grupą

Forma pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa, krąg.

Metody: burza mózgów, niedokończonych zdań.

Środki: piłka, arkusze papieru, mazaki.

Przebieg zajęć:

Powitanie.
Prowadzący wita serdecznie wszystkich uczestników zajęć.

Zabawa: „Imię z gestem”
Uczestnicy wraz z prowadzącym stoją w kręgu. Jedna osoba staje w środku, mówiąc swoje imię z odpowiednią intonacją, wykonuje wymyślone przez siebie gesty. Następnie wszyscy razem powtarzają, naśladując intonację i gesty. W ten sposób wszyscy przypominają swoje imiona.
W tym czasie prowadzący ma okazję zorientować się w nastrojach uczestników spotkania.

Zabawa: „Mowa ciała”
Uczestnicy tworzą pary. Zadaniem jednej z osób jest przedstawić za pomocą „języka ciała” wybrany stan emocjonalny. Druga osoba ma za zadanie określić ten stan.
Po zakończeniu następuje zmiana. (każda ze stron przedstawia po 2-3 przykłady uczuć)

Pogadanka: „Czy łatwo było można rozpoznać uczucia przedstawiane przez druga osobę?”

Wprowadzenie do tematu: „Rozpoznawanie i przezwyciężanie złości”
Prowadzący nawiązuje do tematu dzisiejszych zajęć.

Rundka: „Jestem zła/wściekła, gdy…”
Prowadzący rozpoczyna rundkę. Ci wszyscy, którzy odczuwają to samo co osoba wypowiadająca zdanie wstają.

Zabawa: „Moje imię”
Zadaniem uczestników jest zapisanie swojego imienia (pionowo) na kartce papieru. Na tej kartce należy zapisać sytuacje, które wywołują u danej osoby złość, zdenerwowanie lub agresję. Wpisane wyrazy powinny zaczynać się na litery z imienia danej osoby. W przypadku trudności wystarczy, że litera z imienia znajdzie się w wyrazie opisującym daną sytuację.
Chętni przedstawiają swoje opisy na forum grupy.

Zabawa: „Piłka”
Prowadzący rozpoczyna zabawę z piłką rzucając ją w kierunku wybranej osoby. Osoba do rąk której trafi piłka powinna dokończyć zdanie: „ Kiedy jestem wściekła …” i przekazać piłkę dalej. Nie zmuszamy nikogo do wypowiedzi. Osoba, która nie chce wziąć udziału w zabawie odrzuca piłkę do innej osoby nie wypowiadając podanego zdania.

Praca w grupach: „Sposoby radzenia sobie ze złością”
Uczestnicy dzielą się na grupy 5 osobowe. Każda grupa przygotowuje sobie miejsce pracy, arkusze papieru oraz mazaki. Na arkuszu należy narysować człowieka, a następnie napisać, jakie sposoby należy stosować, aby poradzić sobie z narastającą złością.

Prezentacja wyników pracy grup: „ Sposoby radzenia sobie ze złością”
Po zakończeniu poprzedniego zadania reprezentanci grup przedstawiają wyniki pracy poszczególnych zespołów.
Wskazane jest, aby ...