Dodaj publikację
Autor
Anna Strzelecka
Data publikacji
2008-06-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
99

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki poświęcony wprowadzeniu pojęcia jednokładności z wykorzystaniem pracowni komputerowej.
 Pobierz (doc, 346,5 KB)

Podgląd treści


mgr inż. Anna Strzelecka
Gimnazjum w Wiśniowej Górze

Konspekt lekcji matematyki w klasie III
Przeprowadzonej w pracowni komputerowej

Temat: Konstrukcja figur jednokładnych przy pomocy przygotowanej aplikacji
w excelu „Jednokładność.xls”

Czas: 90 min

CELE OPERACYJNE:

Uczeń potrafi:
- wykonywać przekształcenia punktu i figury przez jednokładność, mając dany środek
i skalę jednokładności;
- wskazać środek i skalę jednokładności dla podanych par figur;
- określić podstawowe własności jednokładności;
- obsługiwać aplikację „jednokładność” przygotowaną w Excelu.

Formy pracy:
- praca w grupach dwuosobowych.

Metody pracy:
- poszukująca

Środki dydaktyczne:
- uczniowskie stanowiska komputerowe;
- aplikacja „Jednokładność” wykonana w Excelu przez mgr Bogusława Pudełko, opublikowana na stronie http://www.surdo.pl/poznan/ w dziale publikacje;
- podręcznik do 3 klasy „Matematyka z plusem”

Przebieg lekcji:

Lekcja odbywa się w pracowni informatycznej. Uczniowie siedzą parami przy komputerach.
Na wcześniejszych lekcjach informatyki zapoznali się z arkuszem kalkulacyjnym Excel.

1. Część eksperymentalna lekcji (polecenia nauczyciela):
– Zapisz w zeszycie do matematyki temat lekcji;
– Otwórz plik „jednokładność.xls” znajdujący się na biurku;
– Wybierz pierwszy arkusz – jednokładność punktu;

[pic]

– Zmieniając skalę jednokładności zaobserwuj własności jednokładności (sprawdź jak zmienia się położenie obrazu A’ punktu A w zależności od skali k gdzie:
k = {-3; -2; -1,5; -1; -0,5; 0,5; 1; 1,5; 2; 3}) ;

– Następnie zmień współrzędne punktu A i jeszcze raz zaobserwuj własności jednokładności (sprawdź jak zmienia się położenie obrazu A’ punktu A w zależności od skali k gdzie:
k = {-3; -2; -1,5; -1; -0,5; 0,5; 1; 1,5; 2; 3}) ;

– Przerysuj kilka rysunków do zeszytu, zaznacz literą S środek jednokładności i przy każdym rysunku podpisz skalę

– Wybierz kolejny arkusz – jednokładność odcinka;

[pic]

– Zmieniając skalę jednokładności zaobserwuj własności jednokładności (sprawdź jak zmienia się położenie i wielkość obrazu odcinka w zależności od skali k gdzie:
k = {-3; -2; -1,5; -1; -0,5; 0,5; 1; 1,5; 2; 3});

– Następnie zmień współrzędne końców odcinka AB i jeszcze raz zaobserwuj własności jednokładności (sprawdź jak zmienia się położenie i wielkość obrazu odcinka
w zależności od skali k gdzie: k = {-3; -2; -1,5; -1; -0,5; 0,5; 1; 1,5; 2; 3});

– Przerysuj kilka rysunków do zeszytu, zaznacz literą S środek jednokładności i przy każdym rysunku podpisz skalę

– Wybierz kolejny arkusz – jednokładność trójkąta;

[pic]

– Zmieniając skalę jednokładności zaobserwuj własności jednokładności (sprawdź jak zmienia się położenie i wielkość obrazu trójkąta w zależności od skali k gdzie:
k = {-3; -2; -1,5; -1; -0,5; 0,5; 1; 1,5; 2; 3});

– Następnie zmień współrzędne wierzchołków trójkąta ...