Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
mgr inż. Anna Strzelecka
Gimnazjum w Wiśniowej Górze
Konspekt lekcji matematyki w klasie III
Temat: Proporcjonalność prosta i odwrotna – powtórzenie materiału
Czas: 45 min
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- wie, co to jest proporcja;
- zna własności proporcji;
- zna pojęcie proporcjonalności prostej;
- zna pojęcie proporcjonalności odwrotnej;
- zna pojęcie współczynnika proporcjonalności;
- potrafi wskazać przykłady wielkości wprost proporcjonalnych;
- potrafi wskazać przykłady wielkości odwrotnie proporcjonalnych;
- rozróżnia proporcjonalność prostą od odwrotnej.
Formy pracy:
- ćwiczenia
- praca w grupach dwuosobowych (tak jak siedzą w ławkach)
Metody pracy:
- poszukująca
Środki dydaktyczne:
- karty pracy;
Przebieg lekcji:
1. CZĘŚĆ PORZĄDKOWA LEKCJI
2. PRZYPOMNIENIE WIADOMOŚCI O PROPORCJACH
Równość dwóch ilorazów nazywa się proporcją
[pic] [pic] zakładamy, że b i d są różne od zera
Proporcję tworzą cztery wielkości, nazywane wyrazami proporcji; a i d to wyrazy skrajne, b i c to wyrazy środkowe.
W każdej proporcji iloczyn wyrazów skrajnych równa się iloczynowi wyrazów środkowych.
Jeżeli [pic] to [pic]
3. WIELKOŚCI WPROST I ODWROTNIE PROPORCJONALNE:
Uczniowie otrzymują karty pracy. Pracują nad KARTĄ PRACY NR 1
a) Rozwiązują zadanie 1.
b) Wypisują na karcie pracy własności proporcjonalności prostej i uzupełniają definicję
c) Wskazują po jednym przykładzie wielkości wprost proporcjonalnych (inne – w ramach pracy domowej)
d) Rozwiązują zadanie 2.
e) Wypisują na karcie pracy własności proporcjonalności odwrotnej i uzupełniają definicję
f) Wskazują po jednym przykładzie wielkości wprost proporcjonalnych (inne – w ramach pracy domowej)
4. ROZWIĄZYWANIE ZADAŃ:
Uczniowie pracują nad KARTĄ PRACY NR 2
a) Wspólnie rozwiązują zadania.
b) Określają z jakiego rodzaju proporcjonalnością mają do czynienia.
5. PODSUMOWANIE
6. PRACA DOMOWA
a) Zadania na KARCIE PRACY NR 2
KARTA PRACY NR 1
1. Mała puszka farby wystarcza do pomalowania około 4 m2 powierzchni.
a) W tabelce uzupełnij, ile metrów kwadratowych można pomalować, mając do dyspozycji daną ilość puszek?
|liczba puszek [szt.] |1 |2 |5 |8 |
|powierzchnia [m2] |4 | | | |
W każdym przypadku przedstaw stosunek [pic] w postaci ułamka nieskracalnego
b) W tabelce uzupełnij, ile puszek farby musimy kupić, jeśli chcemy pomalować daną powierzchnię:
|liczba puszek [szt.] |1 | | | |
|powierzchnia [m2] |4 |40 |100 |120 |
W każdym przypadku przedstaw stosunek [pic] w postaci ułamka nieskracalnego
Iloraz tych wielkości jest i nazywa się współczynnikiem proporcjonalności
Te wielkości są wprost proporcjonalne.
Definicja
Jeśli wraz ze wzrostem jednej wielkości druga wielkość rośnie tyle samo razy, to mówimy, że wielkości te są –
Taką proporcjonalność nazywamy proporcjonalnością
(prostą / odwrotną)
Podaj inny przykład: (w domu wypisz jeszcze dwa)
2. Mamy rozlać 10 litrów płynu do jednakowych naczyń.
a) W tabelce uzupełnij, ile naczyń, o podanej ...