Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Grażyna Trojan
Gimnazjum Nr 3 w Nowym Sączu
Wprowadzenie pojęcia liczby [pic]- scenariusz lekcji matematyki w klasie II gimnazjum
Cele nauczania w kategoriach czynności uczniów
|WIADOMOŚCI |UMIEJĘTNOŚCI |
| | |
|Uczeń zna: |Uczeń potrafi ( stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych ) : |
|pojęcie liczby [pic] |zmierzyć długość oraz średnicę okręgu |
|przybliżenie liczby [pic]do części setnych |wyznaczyć stosunek dwóch liczb |
|inną nazwę liczby [pic] |wykonywać działania na potęgach i pierwiastkach |
|określenie potęgi o wykładniku całkowitym | |
|własności potęgowania | |
|pojęcie pierwiastka stopnia drugiego oraz pierwiastka stopnia trzeciego | |
|własności pierwiastkowania | |
| | |
|Uczeń rozumie : |Uczeń potrafi ( stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych ) : |
|zasady mnożenia ,dzielenia potęg o tych samych podstawach |wyciągać i formułować wnioski |
|zasadę potęgowania potęgi | |
|Typ lekcji : |Wprowadzająca nowy materiał |
|Formy : |Praca w grupach , praca równym frontem |
|Środki dydaktyczne : |Karteczki z ćwiczeniami dla każdej grupy , tekst wiersza dla każdej grupy , tabele dla każdego ucznia , |
| |kolorowa kreda |
|Literatura : |Podręcznik dla klasy I „ Matematyka z plusem ’’ , „Encyklopedia szkolna matematyka ’’ |
|Uwagi: |Jest to pierwsza lekcja po dziale „ Potęgi i pierwiastki” , stąd ćwiczenie 2 nawiązuje do własności potęg i |
| |pierwiastków |
Przebieg lekcji :
Część przygotowawcza :
❖ Sprawdzenie obecności
❖ Sprawdzenie przygotowania grup do lekcji ( podział na 6 grup ustalono na lekcji poprzedniej , każda grupa miała przynieść : trzy przedmioty mające brzeg w kształcie koła , miarę krawiecką lub nitkę i linijkę oraz kalkulator )
Część podstawowa :
❖ Nauczyciel podaje temat lekcji oraz pierwszy punkt lekcji : Określenie liczby [pic]
❖ Grupy otrzymują karteczki z ćwiczeniem 1 ( załącznik 1 ) Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie wyciągają wniosek że w każdym przypadku stosunek długości okręgu do średnicy tego okręgu jest równy w przybliżeniu liczbie 3.
❖ Nauczyciel informuje że w każdym przypadku jest to dokładnie ta sama liczba co odkryto już w Starożytności oraz wprowadza oznaczenie tej liczby ( grecka litera [pic])
❖ Wszyscy zapisują w zeszytach następujący wniosek :
[pic] , gdzie [pic]- długość okręgu , [pic]- średnica tego okręgu
❖ Nauczyciel wręcza grupom karteczki z tekstem wiersza ( załącznik 2 ) na podstawie którego uczniowie wypisują rozwinięcie dziesiętne liczby [pic]do 23 miejsca po przecinku :
[pic]
❖ Nauczyciel zwraca uwagę na niewymierność liczby [pic]
❖ Uczniowie zapisują w zeszytach punkt 2 : Z historii liczby [pic]
❖ Grupy otrzymują karteczki z ćwiczeniem 2 ( załącznik 3 ) , a każdy uczeń otrzymuje dodatkowo tabelę
( załącznik 4 )
❖ Uczniowie z poszczególnych grup zapisują wyniki na tablicy i w ten sposób wszyscy uzupełniają tabelę. Uzupełnione tabele uczniowie wklejają do zeszytów
❖ Uczniowie szukają w podręczniku innej nazwy liczby [pic]: LUDOLFINA
❖ Punkt 3 lekcji to : Ćwiczenia związane z liczbą [pic]
❖ Najpierw uczniowie zapisują przybliżenie liczby [pic]z dokładnością do części setnych a następnie zajmują się ćwiczeniami ...